Sezon na deszcze meteorów. Gdzie i kiedy je zobaczyć?

8

9 października rozpoczął się sezon na tzw. "deszcze spadających gwiazd". Jeżeli wybierzesz się w odpowiednie miejsce, z pewnością dostrzeżesz je gołym okiem. Dłuższe noce i krótszy dzień sprzyjają bowiem obserwacji spadających gwiazd. Sprawdź, gdzie, kiedy i w jaki sposób wypatrywać spadających gwiazd.

Sezon na deszcze meteorów. Gdzie i kiedy je zobaczyć?
W listopadzie z kolei będziemy mogli zobaczyć deszcz spadających Leonidów. (unsplash)

Orionidy. Gdzie i kiedy?

Za 2 tygodnie ujrzymy meteory z roju Orionidów, których aktywność obserwuje się bardzo rzadko. Ich obserwacje najlepiej przeprowadzić już nad ranem, przed wschodem Słońca. Maksimum w tym roku przypada bowiem na noce z 20 na 21 i z 21 na 22 października.

Orionidy będą przemieszczać się z prędkością ponad 65 kilometrów na sekundę, dlatego w tym przypadku liczy się refleks i szczęście. Aby uwiecznić je na zdjęciach, zastosuj dłuższe naświetlanie.

Leonidy. Gdzie i kiedy?

W listopadzie z kolei będziemy mogli zobaczyć deszcz spadających Leonidów. Dokładnie w nocy z 17 na 18 listopada Leonidy będą spadać z nieba. Są to najszybsze znane meteory. Aby je dostrzec, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wpatrywać w niebo co najmniej kilka minut. W ciągu godziny będziemy w stanie zobaczyć od 20 do 30 meteorów, a nawet więcej.

Geminidy. Gdzie i kiedy?

W połowie grudnia czekają na nas kolejne meteory, Geminidy, które będą wchodzić w ziemską atmosferę na wysokości gwiazdozbioru Bliźniąt, okolic Kastora, czyli drugiej najjaśniejszej gwiazdy tej konstelacji. Jeżeli danego dnia pogoda będzie sprzyjająca, mamy szansę zobaczyć nawet 120 meteorów w ciągu godziny. Najwięcej ujrzymy ich w nocy z 12 na 13 i z 13 na 14 grudnia. W porównaniu do innych meteorów, Geminidy pozostawiają po sobie spore ślady, które mogą utrzymywać się naprawdę długo.

Kwadrantydy. Gdzie i kiedy?

Na początku 2023 roku będziemy mogli podziwiać również Kwadrantydy, czyli "spadające gwiazdy" z nieistniejącej już konstelacji Kwadrantu Ściennego. Miejsce, z którego meteory promieniują na całe niebo, znajduje się w pobliżu końcówki "dyszla" Wielkiego Wozu, a więc jest stosunkowo proste do odnalezienia.

Kwadrantydy będą widoczne między 1 a 7 stycznia. Apogeum ich widoczności z kolei przypadnie na okolice 3 stycznia 2023 roku. 

Zobacz także: Rój Kwadrantydów. Kamera uchwyciła meteor nad Krosnem na Podkarpaciu
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić