Streaming i live streaming - co to jest i czym się różnią?

1

Słowo streaming pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza strumieniowanie. Ze "strumieniowania" można korzystać na żywo lub na żądanie. Te dwie opcje mocno się od siebie różnią. Czym się charakteryzują?

Streaming i live streaming - co to jest i czym się różnią?
Streaming i live streaming - co to jest i czym się różnią? (Pixabay)

Streaming umożliwia oglądanie filmów, seriali, telewizji, słuchania muzyki czy przeglądania zdjęć wprost z Internetu, gdy nie ma potrzeby ściągania plików na żadne urządzenie typu telewizor, komputer czy telefon. Dane, które tymczasowo pobieramy znajdują się przez krótki czas w pamięci RAM. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku live streamingu. Wtedy to oglądamy wydarzenia, które odbywają się w czasie rzeczywistym, np. koncerty, mecze lub inne imprezy sportowe. 

Streaming na żądanie

Streaming na żądanie umożliwia strumieniowanie danych w dowolnie wybranym przez użytkownika momencie. Rano, wieczorem czy w środku nocy - odbiorca może "zażądać" sobie oglądania wybranego filmu, serialu albo słuchania ulubionej muzyki. Odbywa się to tak, że dostaje na serwer pliki, które przez pewien czas zapisują się w pamięci komputera. W ten sposób pobierane dane niekiedy są chronione hasłem. Mogą być również dostępne publicznie. Dobrym przykładem tej działalności jest popularna Platforma streamingowa Netflix, HBO GO czy You Tube. 

Live streaming 

W przypadku live streamingu sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Ta usługa odnosi się do transmisji danych online, czyli w czasie rzeczywistym. Funkcjonuje to w taki sposób, że odbiorcy łączą się z wybranym serwerem emitującym sygnał i otrzymują od nadawcy dostęp do strumienia danych. 

Z tego rozwiązania korzystają telewizje emitujące koncerty i mecze odbywające się na żywo. Również w taki sposób działają internetowe radia, gdzie oprócz słuchania muzyki można wziąć udział w trwającej audycji, m.in. poprzez aktywne komentowanie i wysyłanie reakcji, którą inni użytkownicy od razu mogą zobaczyć. Te technologie doceniły także firmy marketingowe - wykorzystują live streaming do prowadzenia np. webinarów. Umożliwia to kontakt z klientami online, dzięki czemu na bieżąco można odpowiadać na zadawane pytania. 

Platforma streamingowa

W Polsce największą popularnością cieszą się takie platformy streamingowe, jak Netflix, HBO GO, Ipla,YouTube, Player czy Spotify. Mają one wielu użytkowników i każdy z nich może w dowolnym momencie włączyć sobie ulubiony film czy utwór muzyczny na komputerze, telewizorze lub telefonie. 

Platformy streamingowe najczęściej wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty, szczególnie jeśli chcemy korzystać z pełnego pakietu dostępnych usług. Zdarzają się jednak dostawcy, którzy zgadzają się udostępnić swoje treści w całości lub w części zupełnie za darmo. 

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić