Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Krajowy Rejestr Długów – co to jest i jak tam trafić?

44

Krajowy Rejestr Długów to baza danych firm i osób zalegających ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Jak można tam trafić i jak sprawdzić, czy jest się na tej "czarnej" liście?

Krajowy Rejestr Długów – co to jest i jak tam trafić?
Krajowy Rejestr Długów – co to jest i jak tam trafić? (zdjęcie ilustracyjne) (Pixabay)

Krajowy Rejestr Długów - co to jest? 

Krajowy Rejestr Długów, czyli w skrócie KRD jest instytucją prywatną, działającą od 2003 roku, której celem jest zbieranie bazy danych, zawierającej listę dłużników. Do takiej bazy trafiają zarówno osoby prywatne, jak i firmy zalegające ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. W przypadku pierwszej grupy - minimalny dług upoważniający do wpisania do KRD to 200 zł, a suma ta nie została opłacona przez przynajmniej 60 dni. Jeśli chodzi o firmy, to minimalny dług opiewa na kwotę 500 zł. 

Warto dodać, że z KRD korzystają analitycy w bankach, podejmujący decyzję o przydzieleniu potencjalnej jednostce zobowiązania. Raport z pozytywnym wynikiem bardzo często jest przepustką do otrzymania kredytu. 

KRD - jak tam trafić? 

W bazie Krajowej Rady Dłużników można się znaleźć na wniosek wierzyciela. Nikt nie trafia na taką listę z automatu. Dopisanie dłużnika możliwe jest po dokonaniu rejestracji i założeniu konta w Serwisie Ochrony Konsumenta. Wymagany jest jeden warunek - wpisu dokonuje firma, nie mogą tego zrobić osoby prywatne. W praktyce wygląda to tak, że nie można zgłosić kolegi, który nie oddał nam pożyczonych pieniędzy w terminie. Do KRD trafia się w związku z brakiem spłaty kredytu, pożyczki, czynszu, mandatu, alimentów czy rachunku za abonament telefoniczny. 

Krajowy Rejestr Dłużników - jak sprawdzić? 

W Krajowym Rejestrze Długów można bezpłatnie raz w ciągu roku sprawdzić, czy znajdują się tam informacje na własny temat. Aby tego dokonać, musimy założyć konto na stronie krd.pl i wpisać takie dane, jak: imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer, seria i data ważności dowodu osobistego. Po poprawnej weryfikacji dostajemy raport wskazujący na to, czy znajdujemy się na "czarnej liście", jaką mamy kwotę długu i dzięki komu tam trafiliśmy. Dodatkowo, istnieje możliwość skorzystania z Rejestru Zapytań, z którego można się dowiedzieć, jakie podmioty pytały o nas przez ostatni rok i jakie informacje otrzymały. Jeżeli zaś skradziono nam dowód osobisty, to dowiemy się, kto się nim posłużył i czy na nasze nazwisko nie została zaciągnięta pożyczka czy kredyt. 

Krajowy Rejestr Dłużników - jak stamtąd zniknąć?

Usunięcie danych dłużnika z bazy KRD jest możliwe po całkowitym spłaceniu zadłużenia wobec wierzyciela. Po uregulowaniu zaległości wierzyciel w ciągu 14 dni powinien usunąć dłużnika z bazy. Jeśli dłużnik spłaci część należności, to wierzyciel również w ciągu 14 powinien uaktualnić te informacje. Jeśli nie dotrzyma terminu, może zostać nałożona na niego kara w wysokości 30 tys. złotych.

Zobacz także: Wyznanie Ardanowskiego. "To pokazuje, że ta góra lodowa się kruszy"
Autor: GGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić