Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. GGG
|

Krajowy Rejestr Długów – co to jest i jak tam trafić?

34
Podziel się:

Krajowy Rejestr Długów to baza danych firm i osób zalegających ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Jak można tam trafić i jak sprawdzić, czy jest się na tej "czarnej" liście?

Krajowy Rejestr Długów – co to jest i jak tam trafić?
Krajowy Rejestr Długów – co to jest i jak tam trafić? (zdjęcie ilustracyjne) (Pixabay)

Krajowy Rejestr Długów - co to jest? 

Krajowy Rejestr Długów, czyli w skrócie KRD jest instytucją prywatną, działającą od 2003 roku, której celem jest zbieranie bazy danych, zawierającej listę dłużników. Do takiej bazy trafiają zarówno osoby prywatne, jak i firmy zalegające ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. W przypadku pierwszej grupy - minimalny dług upoważniający do wpisania do KRD to 200 zł, a suma ta nie została opłacona przez przynajmniej 60 dni. Jeśli chodzi o firmy, to minimalny dług opiewa na kwotę 500 zł. 

Warto dodać, że z KRD korzystają analitycy w bankach, podejmujący decyzję o przydzieleniu potencjalnej jednostce zobowiązania. Raport z pozytywnym wynikiem bardzo często jest przepustką do otrzymania kredytu. 

KRD - jak tam trafić? 

W bazie Krajowej Rady Dłużników można się znaleźć na wniosek wierzyciela. Nikt nie trafia na taką listę z automatu. Dopisanie dłużnika możliwe jest po dokonaniu rejestracji i założeniu konta w Serwisie Ochrony Konsumenta. Wymagany jest jeden warunek - wpisu dokonuje firma, nie mogą tego zrobić osoby prywatne. W praktyce wygląda to tak, że nie można zgłosić kolegi, który nie oddał nam pożyczonych pieniędzy w terminie. Do KRD trafia się w związku z brakiem spłaty kredytu, pożyczki, czynszu, mandatu, alimentów czy rachunku za abonament telefoniczny. 

Krajowy Rejestr Dłużników - jak sprawdzić? 

W Krajowym Rejestrze Długów można bezpłatnie raz w ciągu roku sprawdzić, czy znajdują się tam informacje na własny temat. Aby tego dokonać, musimy założyć konto na stronie krd.pl i wpisać takie dane, jak: imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer, seria i data ważności dowodu osobistego. Po poprawnej weryfikacji dostajemy raport wskazujący na to, czy znajdujemy się na "czarnej liście", jaką mamy kwotę długu i dzięki komu tam trafiliśmy. Dodatkowo, istnieje możliwość skorzystania z Rejestru Zapytań, z którego można się dowiedzieć, jakie podmioty pytały o nas przez ostatni rok i jakie informacje otrzymały. Jeżeli zaś skradziono nam dowód osobisty, to dowiemy się, kto się nim posłużył i czy na nasze nazwisko nie została zaciągnięta pożyczka czy kredyt. 

Krajowy Rejestr Dłużników - jak stamtąd zniknąć?

Usunięcie danych dłużnika z bazy KRD jest możliwe po całkowitym spłaceniu zadłużenia wobec wierzyciela. Po uregulowaniu zaległości wierzyciel w ciągu 14 dni powinien usunąć dłużnika z bazy. Jeśli dłużnik spłaci część należności, to wierzyciel również w ciągu 14 powinien uaktualnić te informacje. Jeśli nie dotrzyma terminu, może zostać nałożona na niego kara w wysokości 30 tys. złotych.

Zobacz także: Wyznanie Ardanowskiego. "To pokazuje, że ta góra lodowa się kruszy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Tim
3 dni temu
Mogę prosić o informację jak sprawdzać osobę w KRD? Chciałbym zabezpieczyć się w ten sposób i zobaczyć, czy mój potencjalny wspólnik 'jest czysty'.
arek
2 tyg. temu
tez niedawno sie o tym dowiedzialem, przydatna sprawa
Klimmo
miesiąc temu
Ja to często sprawdzam KRD, tylko wychodzę na plus jak patrzę na sytuację potencjalnego kontrahenta.
Maciej Brzoza...
miesiąc temu
KRD to wybawienie przy prowadzeniu własnej firmy i interesów, tyle ile mi pomogła wiedza od nich to niesamowite.
pakoman
2 miesiące temu
Ja na szczęście tam nie trafiłem bo jestem sumienny i uczciwy, ale za to regularnie sprawdzam tam czy ktoś nie jest dłużnikiem
wiki
2 miesiące temu
Sprawdzenie w KRD to raczej już obowiązek w tych czasach
radek
2 miesiące temu
w dzisiejszych czasach bardzo przydatne, mega doceniam ze istnieje cos takiego
Ember
2 miesiące temu
Warto sprawdzać! Jednak kontrola potencjalnego kontrahenta pomaga przed potencjalnymi stratami wywyołanymi przez nieuczciwego kontrahenta.
renata
3 miesiące temu
mega doceniam ze istnieje cos takiego <3 czuje sie o wiele bezpieczniej w interesach
KOZAK
3 miesiące temu
niedawno na to trafilem i jestem mega wdzieczny, mozna sie uchronic przed problemami dzieki temu
posmo
3 miesiące temu
do niedawna nie mialem pojecia co to jest ale teraz sprawdzam kazdego z kim planuje zawrzec jakakolwiek wspolprace
Kosmok
3 miesiące temu
Raz na jakiś czas warto sprawdzić. KRD jednak pomaga przy monitorowaniu potencjalnego kontrahenta, można zaoszczędzić sobie nerwów a tym bardziej zabezpieczyć finanse przed podjęciem współpracy.
Kosmok
3 miesiące temu
Raz na jakiś czas warto sprawdzić. KRD jednak pomaga przy monitorowaniu potencjalnego kontrahenta, można zaoszczędzić sobie nerwów a tym bardziej zabezpieczyć finanse przed podjęciem współpracy.
arek
4 miesiące temu
wiele zawdzieczam KRD, dzieki nim dowiedzialem sie o dlugach niewielkiej firmy z ktora zamierzalem podjac wspolprace
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić