aktualizacja 

Cichy zabójca. Najtrudniejszy do wykrycia nowotwór

6

Z roku na rok nowotwory są diagnozowane u coraz młodszych pacjentów. I chociaż medycyna wciąż się rozwija, to niektóre typy raka są nadal bardzo trudne do wykrycia. Dowiedz się, o które chodzi.

Rak trzustki może nie dawać charakterystycznych objawów
Rak trzustki może nie dawać charakterystycznych objawów

Rak płuc

Nowotwór płuc rozwija się przez dłuższy czas, na początku nie dając charakterystycznych symptomów. Jest to choroba śmiertelna, która w wielu przypadkach powoduje przerzuty do innych organów. Najbardziej narażone są osoby po 40. roku życia, nałogowo palące papierosy. Objawy raka płuc to m.in. kaszel, chrypka, problemy z oddychaniem, brak apetytu, świszczący oddech, duszności, zmęczenie, a także nawroty chorób oskrzeli. W większości przypadków pacjenci dowiadują się o nowotworze w późnym stadium rozwoju.

Rak jajnika

Ten złośliwy nowotwór atakuje kobiety w każdym wieku. Niestety, pierwsze symptomy często pojawiają się na zaawansowanym etapie rozwoju choroby. Pacjentki dotknięte rakiem jajnika skarżą się na zaparcia, wzdęcia, bolesny ucisk, uczucie pełności i ciężkości w jamie brzusznej, bóle w podbrzuszu, zmiany rytmu oddawania moczu oraz ból miednicy.

Rak nerki

Objawy raka nerki mogą być mylące, dlatego nie łatwo zdiagnozować tę poważną chorobę. Do symptomów tego podstępnego nowotworu można zaliczyć zmęczenie, ból pleców, gorączkę, nieuzasadniony i nagły spadek wagi. Bardziej niepokojące sygnały to krew w moczu oraz silne bóle w okolicach nerek. W grupie ryzyka raka nerki znajdują się przede wszystkich osoby palące papierosy, narażone na szkodliwe działanie kadmu, borykające się z otyłością i jednocześnie nadciśnieniem, a także będące po terapii estrogenowej.

Rak trzustki

Nowotwór trzustki to rzadkie i bardzo niebezpieczne schorzenie. Przez długi czas ta śmiertelna choroba nie wysyła typowych sygnałów. Pierwsze objawy to bóle i napięcie w okolicach brzucha, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz zwiększenie obwodu w pasie. Raka trzustki leczy się, wycinając zmiany nowotworowe, ale jest to skuteczne tylko na początkowym etapie rozwoju.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić