Gdy jelita chorują, pojawia się charakterystyczny objaw. Lepiej nie lekceważ

23

Jelita pełnią mnóstwo ważnych funkcji w organizmie, dlatego bardzo często mówi się, że są drugim mózgiem. Gdy jednak bakterie jelitowe nie spełniają swoich funkcji, twoje ciało wysyła ci sygnały, których nie należy lekceważyć. Sprawdź, jakie to objawy.

Ból stawów może zwiastować problemy z jelitami
Ból stawów może zwiastować problemy z jelitami

Według naukowców jedna z chorób autoimmunologicznych, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów, może być objawem zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. Nadmiar bakterii jelitowych niekiedy powoduje rozwój stanów zapalnych. Wyniki najnowszych badań udowodniły, że zapalenie i bóle stawów często są spowodowane dysbiozą jelitową. Jeżeli skarżysz się na powracające bóle stawów, niezwłocznie udaj się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań.

Przyrost masy ciała może mieć związek z funkcjonowaniem mikroflory jelitowej. Osoby otyłe mają inną florę bakteryjną w jelitach niż ludzie szczupli. Eksperyment przeprowadzony na myszach wykazał, że te gryzonie po przyjęciu bakterii pochodzących z jelit osób otyłych miały większą tendencję do wzrostu masy ciała, chociaż przyjmowały mniej pożywienia. Prawdopodobnie było to spowodowane wchłanianiem przez zwierzęta większej ilości kalorii.

Nietolerancja i alergia pokarmowa to przypadłości wielu osób, na które może wpływać zaburzona równowaga mikroflory jelitowej. Czasem tego rodzaju dolegliwości są tak uciążliwe, że wymagają interwencji lekarza i dietetyka klinicznego. W tej sytuacji konieczne jest całkowite wyeliminowanie niektórych produktów spożywczych z jadłospisu.

Zaburzenia mikroflory w jelitach bywa przyczyną problemów żołądkowo-jelitowych takich jak biegunka, wymioty, zaparcia, gazy i wzdęcia. Zazwyczaj przyczynę tych dolegliwości upatrujemy w zatruciach pokarmowych lub przyjmowaniem niektórych leków. Problemy układu pokarmowego mogą świadczyć również o zespole jelita grubego, wówczas mikroflora w jelitach jest znacznie zaburzona. Podobnie jest przy stanach zapalnych jelit.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić