Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka
|

Glejak mózgu atakuje bez względu na wiek. Oto kilka pierwszych objawów

26
Podziel się:

Ma bardzo poważny przebieg i złe rokowania. Wiadomo, że na ten nowotwór częściej zapadają mężczyźni niż kobiety. Dowiedz się, jakie są objawy glejaka mózgu.

Glejak mózgu atakuje bez względu na wiek. Oto kilka pierwszych objawów
Glejak mózgu częściej rozwija się u mężczyzn (&#169 Nick Schlax)

Według statystyk glejak jest dziewiątym nowotworem, który najczęściej powoduje przedwczesny zgon u mężczyzn. W przypadku kobiet choroba ta zajmuje trzynaste miejsce. Jednak niezależnie od płci, tylko 20 proc. chorych na glejaka jest w stanie przeżyć pięć lat.

Dr Josh Rubin z Washington University w St. Louis wraz ze swoim zespołem naukowym przeprowadził analizę stanu zdrowia i reakcji na leczenie pacjentów z glejakiem. Badacze wzięli pod lupę przypadki 63 pacjentów obu płci.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma medycznego "Science Translational Medicine". Główny autor stwierdził, że w przypadku glejaka, terapia onkologiczna działa lepiej na organizm kobiet niż mężczyzn. Nie zależy to jednak od różnic hormonalnych pomiędzy płciami.

Glejaki można podzielić na różne podtypy. Niektóre z nich są łatwiejsze do wyleczenia. Niezależnie od rokowań i rodzaju podtypów, kobiety dotknięte nowotworem i tak żyły dłużej.

Amerykański neuroonkolog podejrzewa, że jest związane z innym genetycznym przebiegiem rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych i innymi chromosomami płci. Naukowcy zapowiedzieli kontynuację badań pod kątem wpływu rodzaju płci na skuteczność leczenia i przebiegu chorób nowotworowych.

Rodzaj objawów, które mogą świadczyć o rozwoju glejaka mózgu zależą od miejsca, w którym rozwija się guz. Najbardziej niepokojące symptomy to: uporczywy ból głowy, wymioty, nudności, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia zdolności poznawczych, niedowład kończyn, trudności z utrzymaniem równowagi, napady padaczkowe, nieprawidłowe odczuwanie bodźców słuchowych i wzrokowych, zaburzenia mowy oraz obrzęk mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Krysia
7 miesięcy temu
Mój mąż również zmarł 3 lata temu na glejaka. Patrzyłam jak umiera nie mając żadnej nadziei na jego wyzdrowienie,zmarł równo 3 miesiące od diagnozy.
Mariusz
7 miesięcy temu
U mojej 13 let... Córeczki w ubiegłym roku wykryto glejaka w pniu mózgu.Osiem miesięcy walki o Jej zdrowie,nie przyniosło radości.Przyszedł czas na rozpacz,i pytania dlaczego?Tak myślę, że jeżeli Świat angażował się by się w ratowanie życia ludzi,równie mocno jak znalezienie szczepionki na covid.To wiele istnień ludzkich by nadal było wśród nas.Ale covid uderzył mocno w biznes,i to bardziej zabolało, niż umieralność.Stać nas na zbrojenie,nie stać nas leczenie.Taki mamy czasy.A my zostaliśmy bez jedynej Córeczki,w bólu sami.
Anna
7 miesięcy temu
Niestety mój tata 11 lat temu nie miał tyle szczęścia. Walczył 3 miesiące niestety nie doczekał się chemii. Przeszedł dwie operacje. Po drugiej operacji niestety guz który u rósł mu pękł i niestety tata zmarł. Miał 49 lat.
Samouk
8 miesięcy temu
Nie masz hajsu by dać w łapę sam się zacznij operować
Wdowa
8 miesięcy temu
Życzę dużo zdrowia tym,którym się udało przejść przez ten czas, diagnozy, leczenia i ... Mój mąż był bardzo źle leczony??? Trafił w końcu na neurochirurgię w celu pobrania wycinka,ale zabieg się nie udał i po 40-tu dniach śpiączki odszedł z tego świata. Żal,pustka, tęsknota i poczucie winy, że nie zrobiłam wszystkiego żeby go należycie leczyć. A nikt mi wtedy nie podał ręki, każdy wzruszał ramionami i nabierał wody w usta. Nie lekceważcie wiec, żadnych objawów i walczcie o siebie i innych,bo potem jest jest za późno i zostaje tylko rozpacz.
Memento
8 miesięcy temu
Tak ten świat zbudowany jest. Wszyscy musimy na co się umrzeć to właśnie jest ewolucja ciała. Każda świadomość jest bytem który wciela się w ciało jest tu po to aby szkolić siebie (Duszę) świadomość a przy okazji pomóc ewoluować jakieś ciało. Zadbajmy lepiej o nasze akwarium ...ziemię...to będzie nam lepiej. Na ewolucje nie mamy jakiegokolwiek wpływu przeznaczenie to jak scenariusz to się wszystko wydarzyło tylko musi się jeszcze wypełnić jeszcze raz jeszcze raz. Ćwiczmy swojego ducha aby pozbyć się wszelkich żalów, słabości, nałogów i czyńmy Dobro aby na zawsze uwolnić się od materii. Twoje życie to sen umierając tu obudzisz się w domu.
Anka
8 miesięcy temu
Moja mama od diagnozy glejak żyła 4 miesiace. Nie ratowali ,bylo za późno... . Mamci waga byla 36kilo . 10 guzów po 12mm w mózgu (rozsiany nowotwor)
ŚP J.G
8 miesięcy temu
Miałem kogoś w rodzinie kto niestety zmarł na glejaka,zdrowy tryb życia, dużo ruchu , dieta A i tak to dopadło. Zmarł przez obostrzenia które dotknęły kraj rok temu zakaz lotów z zagranicy , lekarz z USA podjął się jakiejś nowej metody wyleczenia / leczenia glejaka...niestety przez zamknięte granice nie przyleciał do Polski i człowiek zmarł w wieku 50 kilku lat nie wiadomo czy by pomógł ale nie smak został...
Antybiotyk
8 miesięcy temu
Dobry artykuł. Aż miło czyta się komentarze ludzi którzy z troską swoją wiedzą pomagają i wspierają się wzajemnie. Dawno tak się nie wzruszyłem. Dużo zdrowia i siły wszystkim życzę.
D. K.
8 miesięcy temu
Do NANO SOFT: z wielką przyjemnością przeczytałam Twój komentarz. Stylistycznie poprawnie, zrozumiale, bez błędów ortograficznych!!! Brawo, tak trzymać! Dzięki takim osobowościom jak Ty, język polski przetrwa!!!!!
Maria
8 miesięcy temu
Samo weszło i wyjdzie Ja kowit pokonałam 3 razy trzeci miałam cieszki ale się sama leczę jak go podłapie lekarzom nie wieże to kłamcy Siostra po 3 dawceszczepionki prawie by zmarła na kowit a ja beż szczepienia i dotego mam choroby współistniejące sama wyleczyłam kowit bo moja głupia siostra 3 razy mnie zaraziła a mam serce chore i astme i ine choróbska i sama wyleczyłam kowit 19 choc się dusilam i brakło mi tlenu musiałam spać 4 tygodnie na siedząco ale przeżyłam a po szczepieniu juz bym była pochowana zdechlabym jak zwieze a mam 66 lat trzeba ufać Bogu Jachwie i synowi Jezusowi to tyle
Robert
8 miesięcy temu
Jestem po operacji glejaka i żyję już 13 lat. Bez leków,funkcjonuję,jak przed operacją. Operacja wykonana była w Bydgoszczy
Ricardo
8 miesięcy temu
Nie ma jak optymistyczny artykuł z rana. Nie wiem co lepsze wojna czy nowotwory. Spadajcie zatem dziennikarskie zmory.
NanoSoft
8 miesięcy temu
To jest niesamowite, że żyjemy w czasach AI sztucznej inteligencji. Byliśmy w stanie błyskawicznie znaleźć szczepionkę na wirusa wiadomo jakiego. Mamy dostęp do technologii jak nigdy dotąd. Wyspecjalizowanych ludzi, sam jestem programistą, we współpracy ze sztabem naukowców z zakresu medycyny byłbym w stanie pracować nad wyspecjalizowanym oprogramowaniem mogącym pomoc w rozwikłaniu leków na raka. Jak to jest, że dotąd tak cały świat nie spiął się w kupę jak w przypadku wirusa aby tak postąpić w przypadku leku na raka. Niebywałe... Aczkolwiek wydaje mi się, że przemysłą farmaceutycznym i rządom jest to na rękę. Interes się kręci i nie opłaca się walczyć z rakiem... A bynajmniej jeszcze nie teraz.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić