Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Główny winowajca zawału. Niestety zmaga się z nim 20 mln Polaków

34
Podziel się:

Lekarze biją na alarm. Już trzydziestolatkowie powinni zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, by uniknąć niebezpiecznych powikłań. Co więcej – najnowsze badania wskazują, że nawet delikatnie podwyższony cholesterol znacząco zwiększa ryzyko zawału serca.

Główny winowajca zawału. Niestety zmaga się z nim 20 mln Polaków
Dr Ann Marie Navar-Boggan uważa, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest tak samo niebezpieczny jak palenie papierosów! Dlatego powinniśmy ograniczyć spożywanie tłustych produktów i uprawiać sport (Licencjodawca)

Dane statystyczne są zatrważające - prawie 20 mln Polaków cierpi z powodu wysokiego cholesterolu. Jeśli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas - może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu.

Amerykańscy naukowcy z Duke Clinical Research Institute opublikowali na łamach pisma ‘’Circulation" wyniki badań, w których wskazują, że nawet niewielkie odstępstwa od przyjętych norm dla prawidłowego poziomu cholesterolu kumulują się w ciągu naszego życia i doprowadzają do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Dr Ann Marie Navar-Boggan, główna autorka raportu, uważa, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest tak samo niebezpieczny jak palenie papierosów.

Główny winowajca zawału. Niebezpieczny jak palenie papierosów

Naukowcy przeprowadzili obserwację 1500 osób w wieku od 25 do 55 lat. Dzięki temu doszli do wniosku, że zbyt wysoki cholesterol wraz z upływem każdej dekady naszego życia zwiększa aż o 40 proc. ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Ryzyko to wzrasta nawet u osób niezagrożonych cukrzycą, z prawidłowym ciśnieniem oraz właściwą masą ciała.

Dr Navar-Boggan zaznacza jednak, że nie tylko leki są w stanie pomóc nam w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Niezwykle istotny jest nasz styl życia. Regularna aktywność fizyczna oraz dieta mogą uporać się z tym groźnym problemem.

Lekarze apelują też, by przynajmniej raz w roku w ramach profilaktyki wykonywać pomiar cholesterolu we krwi. To najlepsza metoda, która pozwala dowiedzieć się, czy znajdujemy się w grupie ryzyka zawału serca lub udar mózgu.

Znakiem ostrzegawczym mogą być również żółte zgrubienia pojawiające się najczęściej w okolicach powiek, pod piersiami, zgięciach łokci, kolan i nadgarstków. Osoby zmagające się z tym problemem mają też problemy z koncentracją, odczuwają ciężkość nóg i skarżą się na nocne skurcze kończyn dolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Konkowal
3 miesiące temu
Co lekarze bijom, to napewno nie alarm,
Skb
3 miesiące temu
Ciekawe czemu nikt nie mówi o tym że np. Niemcy czy Francja mają 2x wyższą ustaloną, normę na cholesterol. W Pl. To 150jednostek, tam 300. U nas ze zdrowych ludzi robią chorych,a biznes na statynach ma się w najlepsze.
-:)
3 miesiące temu
Przychodzi dziennikarz do domu spokojnej starości i wszędzie widzi tryskających zdrowiem seniorów. Ile Pan ma lat pyta jednego, 98 odpowiada zapytany a jaka Pana recepta na zdrowie - zdrowa dieta odpowiada zapytany. Pyta innych , którzy mają również super wygląd i słyszy podobne odpowiedzi, sport, dieta itd. Wreszcie spostrzega normalnego , trzęsącego się staruszka i pyta jaka jest jego recepta na długowieczność. Ja tam Panie w takie bzdury nie wierzę słyszy odpowiedź. Codziennie wypijam pół litra wódki i wypalam dwie paczki papierosów. Niemożliwe, a ile Pan na lat ? 38. To dlaczego jest Pan w domu spokojnej starości , Jestem palaczem w kotlowni.
Mójnik
4 miesiące temu
Którzy lekarze? Ci sami co opowiadali się za skutecznością i obowiązkiem szczepienia na srowid? Dzięki, ale jak dla mnie wszyscy Ci pseudo „lekarze” są w kieszeni farmagangsteryzmu. 3mam się z daleka.
Trak
4 miesiące temu
Homocysteiny są przyczyną zawałów i udarów, a nie cholesterol. Cholesterol, to reakcja obronna organizmu.
Jacek.
4 miesiące temu
Tyle problemów stwarza choresterol ale nikt nie wynalazł lekarstwa na czyszczenie tętnic z blaszek miażdżycowych.
Altom
4 miesiące temu
Amerykańscy "naukowcy" od dolarów i wszystko jasne.
Max
4 miesiące temu
U mnie wysoki cholesterol spowodowany jest rządami PiSu
CNNNC
4 miesiące temu
Statyny powoduja zwapnienie tetnic , nadcisnienie . Potem to juz tabletki , bajpasy , operacje jak zdaza
Rambo
4 miesiące temu
Dlaczego lekarze nie kierują na badanie homocysteina tak bardzo ważnej tylko na holesterol i wciskają ludziom statyny żeby bić kasę a to winowajca jest podwyszona homocysteina z tego powstaje miażdżycowa i stan zapolny żył
Sarah
4 miesiące temu
Ktoś jest albo niedoinformowany ale brak wiedzy medycznej - najbardziej niebezpieczne są Trójglicerydy a nie Cholesterol : żeby coś pisać i straszyć Ludzi ,trzeba mieć wiedzę !
Strachu
4 miesiące temu
Bo od szczepionek, to zatory się nie robią, nie?
to ja
4 miesiące temu
Komentarze podważające wiarygodność tych rewelacji są natychmiast kasowane,To świadczy o totalnej kontroli jaka sprawują koncerny farmaceutyczne,nawet na takich ,,rozrywkowych "stronach.
to ja
4 miesiące temu
Statyny(leki obniżające cholesterol) są NIEBEZPIECZNE!Powodują min.cukrzycę,impotencję,stany lękowe,myśli samobójcze,uszkodzenia mięśni,wątroby ,agresję,zahamowanie produkcji KOENZYMU Q i wiele innych.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić