Kamil S. Sikora| 

Alarmuje, że serce wysiada. Pojawia się miesiąc przed zawałem

146

Z badań statystycznych wynika, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego powodują dwa razy więcej zgonów niż nowotwory. Do najpoważniejszych problemów kardiologicznych możemy zaliczyć zawał serca. Jak się okazuje, objawy mogą się pojawić nawet miesiąc przed jego wystąpieniem.

Alarmuje, że serce wysiada. Pojawia się miesiąc przed zawałem
Duszności i choroba wirusowa mogą pojawić się kilka tygodni przed zawałem (Licencjodawca, Justin Paget; JP)

Do typowych symptomów zawału serca można zaliczyć ostry ból za mostkiem, kołatanie serca, utratę przytomności i omdlenie. Zdaniem kardiologów sygnały ostrzegawcze nierzadko pojawiają się na miesiąc przed zawałem. Jednym z nich jest przewlekłe zmęczenie. Zawał serca jest spowodowany zaburzeniem prawidłowego przepływu krwi do serca lub jego przerwaniem. W takiej sytuacji do naszego ciała dostarczana jest zbyt mała ilość energii, stąd częste uczucie wyczerpania.

Kolejny objawem zbliżającego się ataku serca jest większa podatność organizmu na infekcje wirusowe i bakteryjne. Dzieje się tak, ponieważ układ immunologiczny musi walczyć z nadchodzącym zagrożeniem, przez co jest osłabiony. Jak się okazuje, grypa może być również przyczyną zawału serca. Tę chorobę powodują wirusy, w których skład wchodzą cząsteczki podobnie do blaszki miażdżycowej. Organizm produkuje przeciwciała, żeby pozbyć się wirusa, ale niestety mogą się z nimi połączyć, co w rezultacie może spowodować udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego.

Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zawału serca często odczuwają zawroty głowy. Jeżeli ten organ wewnętrzny nie pracuje prawidłowo, wówczas dostarcza do mózgu mniej tlenu, co objawia się bólami i zawrotami głowy, nadmiernym wydzielaniem potu, uczuciem oszołomienia i zaburzoną koncentracją. Kiedy dochodzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych, dochodzi do upośledzenia dystrybucji krwi i tlenu w organizmie. Zbyt mała ilość tlenu wywołuje duszności, które często poprzedzają zawał serca.

Zanim pojawią się ostre dolegliwości bólowe typowe dla zawału, możemy odczuwać również pieczenie, nacisk lub trudny do zdefiniowania dyskomfort w klatce piersiowej. Im bliżej ataku serca tym objawy stają się bardziej uciążliwe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić