Groźniejsze dla zdrowia niż alkohol. Zawierają metale ciężkie

51
Podziel się:

W butelkach z piwem i winem występują metale ciężkie. Lekarz ostrzega, że te substancje są bardziej szkodliwe od alkoholu.

Butelki zawierają metale ciężkie
Butelki zawierają metale ciężkie (Getty Images)

Szkodliwe butelki

Dr Andrew Turner z Wielkiej Brytanii ostrzega, że w butelkach z napojami alkoholowymi występują metale ciężkie. Według naukowca mogą być bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż alkohol.

Wyniki badań pokazały, że spożywanie alkoholu jest szkodliwe nie tyko ze względu na sam trunek, ale również na jego opakowanie.

Jak się okazuje, butelki do których są rozlewane piwo lub wino, zawierają śladowe ilości metali ciężkich. Wprawdzie zawartość ołowiu, kadmu i chromu w butelkach jest niewielka, ale te pierwiastki i tak wpływają negatywnie na nasz organizm.

Dr Andrew Turner z Uniwersity of Plymouth przez prawie rok zbierał butelki po napojach alkoholowych wykonanych z różnego rodzaju szkieł.

Po zbadaniu wszystkich, okazało się, że w 76 z 90 butelek był obecny ołów. Poza tym ponad połowa z badanych butelek zawierała kadm. Najwięcej szkodliwych pierwiastków zawierają etykiety na butelkach. Analiza wykazała, że stężenie ołowiu w naklejkach na butelkach z piwem i winem wynosiło aż 80000 ppm, a kadmu dochodziło nawet do 200000 ppm. Te wartości przekraczają normy bezpieczne dla naszego organizmu. Chrom zawierały wszystkie opakowania z zielonego szkła i UVAG, a także 40 proc. butelek wykonanych ze szkła brązowego.

To tylko kolejny przykład i kolejny dowód na to, że szkodliwe pierwiastki są niepotrzebnie stosowane tam, gdzie są dostępne alternatywy – podsumował dr Andrew Turner z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić