Groźny niedobór. Może powodować raka piersi i prostaty

14

Witamina D to jedna z najważniejszych dla naszego organizmu witamin. Niestety w naszym kraju jej niedobór jest dość powszechny. Niewiele osób wie, że jej brak w organizmie może przyczynić się do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym raka piersi czy prostaty.

Witaminę D znajdziemy między innymi w nabiale
Witaminę D znajdziemy między innymi w nabiale

Niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia

Chroni przed osteoporozą, wpływa korzystnie na system nerwowy, jest też szczególnie ważna dla osób z nadwagą. I chociaż niewielka ilość witaminy D jest syntetyzowana w skórze, to eksperci alarmują, że to za mało, by pokryć jej dziennie zapotrzebowanie. Dlatego w naszego szerokości geograficznej zaleca się suplementację tej witaminy w okresie od października do marca. Warto również wzbogacić nasze codzienne menu produktami bogatymi w ten cenny składnik. Witaminę D znajdziemy w tranie, tłustych rybach (makrela, węgorz, śledź, łosoś) oraz w nabiale.

Gdy jej brakuje, nasz organizm zaczyna szwankować, układ odpornościowy słabnie, a my jesteśmy narażeni na liczne infekcje. Mogą pojawić się też bóle mięśni, kości i stawów, zmęczenie, uczucie ciągłego wyczerpania.

Osoby cierpiące na niedobór witaminy D mają również problemy z wypadaniem włosów, a ich jelita nie pracują na pełnych obrotach. Co ciekawe, im mniej witaminy D w naszym organizmie, tym wyższy poziom cukru we krwi, dlatego o jej podaż powinny w szczególności zadbać osoby z cukrzycą.

Liczne badania udowodniły, że długotrwały niedobór tej cennej witaminy może przyczyniać się również do rozwoju chorób nowotworowych. W tym najbardziej do raka piersi, prostaty, odbytnicy, trzustki, jelita grubego oraz płuc. Zwiększa się też ryzyko stwardnienia rozsianego.

Należy jednak pamiętać, że nadmiar witaminy D również może być toksyczny dla naszego zdrowia, dlatego jej suplementacja powinna być uzgodniona z lekarzem.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić