Jeden z najgorszych alkoholi! Może wywołać raka skóry, niszczy zęby

51

Jest lekkie, orzeźwiające i ma przyjemny, owocowy smak. Jednak okazuje się, że białe wino jest jednym z najgorszych alkoholi dla naszego zdrowia.

Białe wino może zwiększać ryzyko czerniaka
Białe wino może zwiększać ryzyko czerniaka (Getty Images)

Białe wino zaostrza drożdżycę

Białe wino ma zwykle przyjemny smak, który sprawia, że sięgamy po nie częściej i chętniej. Ze względu na to o wiele łatwiej jest wypić za dużo białego wina niż wina czerwonego lub różowego. Jednak nie każdy wie, że białe wino zawiera więcej cukrów i siarczanów niż wino czerwone czy różowe.

Regularne spożywanie białego wina może przyczynić się do zaostrzenia infekcji grzybem Candida, który naturalnie znajduje się w naszym organizmie, ale jej nadmierny rozrost ma przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Do rozwoju drożdżycy (kandydozy) prowadzi między innymi spożywanie nadmiernej ilości cukru.

Białe wino niszczy szkliwo

Z badań opublikowanych w ''Nutrition Research'' wynika, że częste picie białego wina może niszczyć szkliwo. Winne temu jest niskie pH i długi kontakt wina z zębami. Podczas picia wina dochodzi do wymywania z powierzchni zębów wapnia i fosforu.
Najbardziej szkodliwe są Rieslingi. Według ekspertów bezpieczniej jest wybierać wina czerwone wyprodukowane ze szczepów Rioja lub Pinot noir.

Białe wino zaostrza trądzik różowaty

Naukowcy z Uniwersytetu Browna przeprowadzili badania, w których wykazali wpływ spożycia białego wina na rozwój trądziku różowatego. Do badania zaprosili 83 tys. kobiet. Okazało się, że regularne picie od 1 do 3 szklanek wina w miesiącu, zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby skóry o 14 proc. Pięć lub więcej kieliszków tygodniowo zwiększa ryzyko o prawie 50 proc.

Alkohol zawarty w białym winie rozszerza naczynia krwionośne w skórze, powodując zaczerwienienie twarzy.

Białe wino tuczy

Białe wino, ze względu na dużą zawartość cukru, jest jednym z najkaloryczniejszych trunków. 175 ml białego wina ma 160 kcal. To tyle, co niewielka przekąska. Nie tylko cukier, ale też alkohol zawarty w białym winie przyczynia się do tycia. Podczas spożywania alkoholu nasz organizm jako priorytet traktuje usunięcie go z organizmu.

W tym czasie wszystkie inne procesy, takie jak wchłanianie substancji odżywczych i spalanie tłuszczu, schodzą na dalszy plan. Przyczynia się to do odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie i przybierania na wadze.

Białe wino zwiększa ryzyko czerniaka

Na Uniwersytecie Brown przeprowadzono badania, z których wynika, że osoby regularnie pijące białe wino mają o 13 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka skóry – czerniaka, w porównaniu do osób pijących inne rodzaje alkoholu. Może mieć to związek z aldehydem octowym, który w dużych ilościach znajduje się w białym winie.

Substancja ta może uszkadzać DNA i utrudniać jego naprawę. Aldehyd octowy znajduje się również w czerwonym winie. Jednak dzięki zawartości przeciwutleniaczy w czerwonym trunku, jego toksyczne działanie jest mniejsze. Białe wino nie zawiera takiej ilości antyoksydantów.

Tak jak w przypadku innych alkoholi, tak i przy spożywaniu białego wina, najważniejszy jest umiar. Naużywanie jakiegokolwiek rodzaju alkoholu powoduje negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Czytaj też:

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić