Lek milionów Polaków. Może chronić przed zgonem przy COVID-19

6

Naukowcy prowadzą badania nad wpływem leków, które przyjmują osoby chore na cukrzyce, na COVID-19. Pojawiły się głosy, że takie środki mogą chronić przed ciężkim przebiegiem zarażenia koronawirusem. Prof. Leszek Czupryniak zdradza, czy zostaną włączone do terapii.

Lek milionów Polaków. Może chronić przed zgonem przy COVID-19
Czy leki na cukrzyce zostaną włączone do terapii chorych na COVID-19? Ekspert rozwiewa wątpliwości (Getty Images)

Prof. Leszek Czupryniak jest kierownikiem Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak podkreśla, pacjenci z cukrzycą typu 2 należą do grupy osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, a nawet śmierć.

COVID-19 a leki na cukrzyce. Ekspert o leczeniu zakażenia koronawirusem

Mimo zagrożenia wynikającego z choroby przewlekłej osoby, które zażywają leki na cukrzycę typu 2, mogą polegać na szczególnej ochronie przed COVID-19. Jak podaje portal abcZdrowie, jednym ze skutków ubocznych przyjmowanych przez nie środku ma być ochrona przed powikłaniami zarażenia koronawirusem.

Badania nad skutecznością leków na cukrzyce w ochronie przed powikłaniami po COVID-19 sprawdzili m.in. naukowcy z Penn State College of Medicine czy University of Alabama w Birmingham. Uczestnicy testów zażywali metforminę. Z kolei podopieczni prof. Patrici Grigson, kierowniczki Katedry Nauk Neuronowych i Behawioralnych, zażywali GLP-1R.

Zobacz także: Zobacz też: Ryzyko reinfekcji COVID-19 u niezaszczepionych. Jak szybko możemy się ponownie zarazić?

W toku badań naukowcy potwierdzili u uczestników mniejsze ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań po COVID-19. Jak jednak zaznacza profesor Leszek Czupryniak, efekt ochronny u osób zażywających oba środki nie wynika z bezpośredniej walki z koronawirusem.

Nie ma żadnego mechanizmu, dzięki któremu leki na cukrzycę mogłyby hamować replikację wirusa lub blokować jego wnikanie do komórek – podkreśla prof. Leszek Czupryniak w rozmowie z abcZdrowie.

Zdaniem prof. Czupryniaka leki na cukrzyce nie wejdą do terapii osób, które zachorowały na COVID-19. Ekspert wskazuje, że to nie bezpośrednio one chronią przed ciężkimi powikłaniami, lecz wyrównany poziom cukru. Problemy występują u osób zaniedbujących swoje zdrowie lub leczących się w niewłaściwy sposób.

Sama w sobie cukrzyca nie predysponuje do ciężkiego przebiegu COIVD-19. Osoby, które mają wyrównany poziom cukru, nie muszą się obawiać powikłań bardziej niż inni. Problem zaczyna się, kiedy pacjent ma niewyrównaną lub źle leczoną cukrzycę – tłumaczy prof. Leszek Czupryniak (abcZdrowie).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić