aktualizacja 

Mit, w który wszyscy wierzyli. Polscy naukowcy ostatecznie go obalają

14

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przeprowadzili badania, z których wynika, że tak chętnie stosowane przez nas tabletki z mleczanem wapnia, nie pomagają łagodzić objawów alergii. Okazuje się, że przez lata żyliśmy w błędzie.

Wapń nie łagodzi objawów alergii
Wapń nie łagodzi objawów alergii

Wapń (łac. Calcium) to jeden z najważniejszych składników mineralnych, których potrzebuje ludzki organizm do prawidłowego rozwoju. Znajdziemy go w orzechach, rybach, nabiale, jajach czy niektórych warzywach. Preparaty z wapniem, np. w postaci musujących tabletek od lat chętnie stosujemy w przypadku reakcji alergicznych, np. na ukąszenie owada.

Okazuje się, że skuteczność tego rodzaju preparatów można porównać do działania placebo. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Badacze przebadali metodą randomizowaną pacjentów z alergicznym zapaleniem nosa oraz astmą. Podczas badania, które trwało trzy dni, część osób biorących w nim udział otrzymywała preparaty z zawartością wapnia, a część placebo. Zaskakujące było to, że ‘’skuteczność’’ w obu przypadkach była taka sama.

Naukowcy nie polecają zatem stosowania tabletek z wapniem w przypadku kontaktu z alergenem. Oprócz tego, że obalili mit, w który wierzyliśmy od lat, to związek ten może osłabiać działanie leków blokujących histaminę, czyli leków przeciwalergicznych, np. kortykosteroidów, ponieważ osłabia ich prawidłowe wchłanianie.

Nie należy też przyjmować wapnia profilaktycznie, a jego suplementacja powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić