Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Najgorszy sposób na ochłodę. Organizm doznaje szoku termicznego

13
Podziel się:

Podczas najcieplejszych miesięcy każdy z nas szuka skutecznej metody na schłodzenie organizmu. Większość osób, żeby przetrwać upalny dzień, pije zimne napoje, regularnie zażywa chłodnej kąpieli lub sięga po lodowe desery. Jak się okazuje, spożywanie zimnych produktów to najgorszy sposób na ochłodę. Dowiedz się dlaczego.

Najgorszy sposób na ochłodę. Organizm doznaje szoku termicznego
Uwaga na zimne produkty podczas upałów (Licencjodawca, Penpak Ngamsathain)

Upały, których doświadczamy w czasie sezonu letniego, mogą powodować zmęczenie, wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie i nasilać objawy niektórych chorób. Latem jesteśmy również narażeni na udar słoneczny. Przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest przegrzanie i odwodnienie organizmu. Żeby zmniejszyć ryzyko niepożądanych konsekwencji zdrowotnych, należy przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji naszego ciała na promienie słoneczne i spożywać w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów.

Zdaniem lekarzy i dietetyków dorosła zdrowa osoba powinna podczas upału pić co najmniej 2 litry wody. W trosce o nasze zdrowie nie powinniśmy sięgać wodę o zbyt niskiej temperaturze. Pamiętajmy, że nadmierna ilości lodowatych napojów przyczynia się do pojawienia się stanu zapalnego gardła, a nawet do rozwoju anginy. Może wywołać także szok termiczny.

Dotyczy to również lodów, po które latem sięgamy o wiele częściej niż przez pozostałą część roku. Zjedzenie jednego loda w ciągu dnia nie powinno nam zaszkodzić, ale większa ilość może wpływać negatywnie na kondycję naszego organizmu. Wprawdzie lody nie są powszechnie uważane za jedna z najbardziej tuczących produktów spożywczych, ale niektóre rodzaje mogą okazać się prawdziwą kaloryczną bombą i nie przedstawiać żadnych wartości odżywczych. Zwłaszcza te, które są serwowane z dodatkiem polewy, słodkiego sosu lub posypki.

Te uwielbiane przez wielu Polaków zimne desery nierzadko zawierają sporo cukru, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i zapachu oraz innych szkodliwych substancji. Dlatego podczas kupowania lodów powinniśmy upewnić się, jaki jest ich skład. Zdecydowanie najzdrowszym wyborem są lodowe sorbety przygotowane z naturalnych owoców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
xxx
miesiąc temu
Ale bzdury
Mama
miesiąc temu
Wszystko dla wszystkich wybory 🗳 wygrane dla PiSu
Joanna
miesiąc temu
Boże błogosław, miej w opiece Polskie i wyborców PiS
Jasno to widz...
miesiąc temu
Wam się nie uda, Kręcą kombinujo, i tak wygra PiS z przewagą będzie widać z księżyca
ludowe
miesiąc temu
,,Zimna woda zdrowia doda.""
suma summarum
miesiąc temu
TSUE w lipcu 2021 r. nakazał Polsce zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej, rządzący do dziś nic z tym nie zrobili. W efekcie TSUE nałożył na Polskę ogromne kary. Od 3 listopada 2021 r. musimy płacić po 1 milion euro każdego dnia za dopuszczenie do dalszego działania Izby Dyscyplinarnej. Na dziś kara wynosi już ponad 1 miliard zł.
Bat Chlopski
miesiąc temu
Patrzę na to co się w Polsce wyprawia i tak jakoś mimo woli przypomniała mi się zasłyszana od znajomego (byłego ministranta) historia. Chodził kiedyś z księdzem i innym ministrantem po kolędzie. Starzy tępi i bogobojni ludzie, myśląc że ksiądz jest namiestnikiem Boga, dawali mu kasę i to całkiem konkretną. Pewnego dnia jakaś stara i schorowana baba dała temu księdzu tysiąc złotych. Ksiądz, wiedząc że baba na co dzień nie ma co jeść spytał, czy ma za co kupić jedzenie. Baba, że nie, ale przecież Jezuskowi nie żałuje (tak swoją drogą to nie wiedziałem, że Jezus jest na księdza utrzymaniu). Na to ksiądz oddał jej 200zł z tego tysiąca i powiedział, że ma sobie za to kupić jedzenie. Baba popłakała się ze szczęścia i całowała księdza po rękach oddając hołd niczym Bogu. Cofnęła się jeszcze do kuchni i dała mu blachę (całą!) świeżo upieczonego w Westfalce ciasta. Rodzina baby nawet tego ciasta nie posmakowała. Ksiądz wziął ciasto, 800zł i wylazł z chałupy szepcząc do kolegi "widzisz młody, tak się robi interesy". A baba? Baba długo jeszcze płakała ze szczęścia, że kupi sobie jedzenie, bo ksiądz dał jej przecież 200zł na jedzenie. Jeszcze tygodniami chwaliła księdza przed sąsiadami, jaki to dobry i wyrozumiały na niedolę ludzką człowiek.
._.
miesiąc temu
Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne” ― powiedział Jarosław Kaczyński w jednym ze swoich wystąpień.
carbon pl
miesiąc temu
"Chrustu dla wszystkich nie wystarczy" Gałęziówka będzie się cieszyć rosnącą popularności. Ekogroszek kosztuje już 2,5 tys. zł za tonę. Za 3 tony węgla zapłacić trzeba 8-9 tys. zł, a i tak nie wiadomo, czy tyle wystarczy na całą zimę. Ceny gazu rosną w szalonym tempie. Drożyzna mocno odbija się na kieszeniach, stąd szukanie alternatyw, będzie nabierało na znaczeniu. Gałęziówka nie jest jednak rozwiązaniem na obecne bolączki. – Fakt, że rządzący robią ze zbierania chrustu rozwiązanie systemowe fatalnej sytuacji, za którą sami w dużej mierze odpowiadają, jest kuriozalny
pawel-
miesiąc temu
na ochłodę wolę najtańsze piwo od najdroższej wody mineralnej ...
40 ZUS 123
miesiąc temu
Czyżby prawda raniła Was
40 ZUS 123
miesiąc temu
Witam tydzień temu czytałam, iż woda znajduje się na 10 miejscu pod względem picia jej w gorące dni. Wobec powyższego mam pytanie gdzie jest prawda a gdzie mit?
Tymczasem
miesiąc temu
A taki ksiądz pije wino w pracy a mówi że pije krew i je ciało a potem siada do auta
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić