Naturalna aspiryna. Koi ból, nie ma skutków ubocznych

13

To znane wszystkim polskie drzewo o charakterystycznym wyglądzie. Nie każdy jednak wie jakie niezwykłe właściwości kryje w sobie ta roślina. Żeby się tego dowiedzieć, wystarczy wypróbować prosty przepis na eliksir z kory wierzbowej.

Kora wierzby ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych
Kora wierzby ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych

Przepis na wywar z kory wierzby

Najlepszą porą roku na przygotowanie leczniczej mikstury na bazie kory z wierzby jest wczesna wiosna, gdy na drzewie nie ma jeszcze liści i kwiatów. Na początek nacinamy korę wokół gałęzi co 20 cm. Następnie nacinamy korę wzdłuż, podważamy ją nożem i delikatnie zdejmujemy z drzewa. Prawidłowo pozyskana kora z wierzby powinna być z zewnątrz szaro-zielona, a wewnątrz jasnobrunatna. Musi mieć około 3 mm grubości i łatwo się łamać.

1 łyżkę wysuszonej i pokruszonej kory należy zagotować i trzymać pod przykryciem przez 5 minut na małym ogniu. Następnie odstawić na 15 minut i przecedzić. 1/3 szklanki tak przygotowanego naparu pijemy 3 razy dziennie.

Kora wierzby (szczególnie białej) posiada właściwości podobne do aspiryny, dzięki zawartości salicyny i salikortyny. Wywar z kory wykazuje silne właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgorączkowe. Pomoże również na biegunkę, choroby reumatyczne, zapalenie i bóle stawów oraz nieżyt jelit.

Kora wierzby jest również bogatym źródłem soli mineralnych, flawonoidów, garbników, katechin i kwasu elagowego. Te cenne składniki sprawiają, że napar z kory wierzby pomaga osobom cierpiącymi na bezsenność i skarżącym się na nerwobóle.

Kora z wierzby świetnie nadaje się także do użytku zewnętrznego. Okład z kory wierzbowej przyśpiesza gojenie się ran.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić