aktualizacja 

Nawet przez 15 lat może zbijać po cichu. Nie lekceważ nietypowych objawów

11

To jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, gdyż nawet przez 15 lat jego komórki mogą rozprzestrzeniać się po naszym organizmie, nie dając żadnych objawów. Niekiedy jednak rak jelita grubego daje nietypowe symptomy. Dowiedz się jakie.

Nawet przez 15 lat może zbijać po cichu. Nie lekceważ nietypowych objawów
(Getty Images)

Jak w przypadku każdego nowotworu, przy raku jelita grubego najistotniejsze jest jak najszybsze postawienie diagnozy. Niestety objawy mogą pojawiać się dopiero na zaawansowanym etapie rozwoju choroby. Do najbardziej charakterystycznych symptomów raka okrężnicy można zaliczyć bóle brzucha, zaburzenie prawidłowego rytmu wypróżnień i obecność krwi w stolcu.

Tym objawom niekiedy towarzyszą dolegliwości takie jak: biegunki, zaparcia, wymioty, nudności, problemy z przełykaniem pokarmu, brak apetytu i zmęczenie. Tego rodzaju problemy zdrowotne można bardzo łatwo pomylić z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego. Skurczowe bóle brzucha mogą również świadczyć o zapaleniu okrężnicy, chorobie Crohna lub pojawieniu się polipa w jelicie.

Jeżeli w kale zauważymy świeżą krew, zaczną się pojawiać długie i ciemne stolce, doświadczymy silnych bólów brzucha i nagłej zmiany wypróżnień, wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Innymi objawami, które powinny nas zaniepokoić są nagła utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą diety czy zażywaniem leków i niedokrwistość.

Żadnego z wyżej wymienionych objawów nie wolno nam bagatelizować, szczególnie jeśli dolegliwości nie ustępują i utrzymują się przez dłuższy czas. Im szybsze rozpoznanie nowotworu okrężnicy, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie i powrót do zdrowia. Nawet jeśli nie występują u nas żadne niepokojące objawy, warto raz na 10 lat wykonać podstawowe badanie przesiewowe, czyli kolonoskopię.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić