Kamil S. Sikora| 

Nie boli, gdy narząd wysiada. Ale objaw możesz poczuć w ustach

8

Mówi się, że wątroba nie boli, dlatego tak trudno rozpoznać, gdy choruje. Tymczasem, jak się okazuje, objawy mogą być nietypowe. Takim symptomem może być dziwny posmak w ustach. O czym jeszcze może świadczyć?

Nie boli, gdy narząd wysiada. Ale objaw możesz poczuć w ustach
Gorzki smak może ostrzegać o chorej wątrobie (2018 Photothek)

Gdy pojawia się raz na jakiś czas, najczęściej nie jest objawem poważnych problemów zdrowotnych. Gorzej, jeśli gorzki smak w ustach utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ustępuje po umyciu zębów, wypłukaniu ust płynem do płukania jamy ustnej czy zjedzeniu jakiegoś dania. Brak odpowiedniej higieny to najczęstsza przyczyna nietypowego posmaku. Odpowiadają za niego zgromadzone bakterie na zębach, dziąsłach i języku.

Gorzki smak pojawia się u pacjentów stosujących niektóre antybiotyki, leki na choroby serca, lit, antydepresanty czy preparaty medyczne wykorzystywane w leczeniu dny moczanowej. Skarżą się też na niego kobiety spodziewające się dziecka oraz panie przechodzące menopauzę, u których w organizmie zachodzą liczne zmiany hormonalne. Może także pojawić się podczas stosowania suplementów witamin z cynkiem, chromem, miedzią czy żelazem.

Posmak w ustach określany jako gorzki czy metaliczny może również wystąpić w przebiegu choroby refluksowej przełyku, gdy kwas żołądkowy cofa się do jamy ustnej.

Skarżą się na niego też pacjenci przechodzący infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok czy przeziębienie. Za gorzki smak mogą odpowiadać infekcje drożdżakowe oraz skutki uboczne stosowane przy radioterapii i chemioterapii u pacjentów onkologicznych.

Gorzki posmak to też jeden z objawów świadczących o problemach z wątrobą. Gdy organ ten zaczyna szwankować, organizm gromadzi spore ilości amoniaku, gdyż nie jest on przekształcany w mocznik i wydalany wraz z moczem. Wówczas chory może skarżyć się na dziwny smak w ustach. To również symptom towarzyszący uszkodzeniom nerwów. Pojawia się u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, nowotwory mózgu, padaczkę czy demencję.

Aby pozbyć się gorzkiego smaku w jamie ustnej, należy poznać jego przyczynę, a to wymaga przede wszystkim konsultacji lekarskiej.

Zobacz także: Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić