Kamil S. Sikora| 

Nie używasz tej przyprawy? To może zrujnować twoje życie seksualne

19

Lekarze i dietetycy od dawna ostrzegają przed nadmiarem soli w diecie, ponieważ zwiększa ryzyko pojawienia się poważnych problemów kardiologicznych. Nie oznacza to, że ten dodatek do żywności powinien na zawsze zniknąć z naszego jadłospisu. Jak się okazuje, niedobór soli może wpływać negatywnie na płodność i popęd seksualny.

Nie używasz tej przyprawy? To może zrujnować twoje życie seksualne
Niedobór soli może odbić się na życiu seksualnym (Getty Images, 2022 Getty Images)

Wyniki wielu badań naukowych potwierdziły, że regularne dosalanie potraw prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu, chorób nerek, raka żołądka, nadwagi, otyłości i innych schorzeń.

Co nie zmienia faktu, że odpowiednie stężenie soli w organizmie jest niezbędne do jego właściwego funkcjonowania. Udowodniono, że zbyt mała ilość soli w codziennym menu może wywołać zaburzenie erekcji nawet u mężczyzn w młodym wieku, a także obniża libido i szansę na zajście w ciążę.

Poza tym deficyt soli obniża stężenie jodu w naszym organizmie. Ten cenny pierwiastek bierze udział w produkcji hormonów tarczycy, dzięki czemu zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie. Niedobór sodu zaburza również gospodarkę hormonalną.

Kiedy wraz z pożywieniem nie dostarczamy odpowiedniej ilości sodu do organizmu, po jakimś czasie zachodzi w nim reakcja obronna, czyli wyrzut insuliny. Nadmiar insuliny powoduje, że komórki uodporniają się na tę substancję, co w rezultacie może prowadzić do rozwoju insulinooporności. W tej sytuacji zmniejsza się zdolność organizmu do transportowania glukozy między komórkami, przez co nie mogą prawidłowo funkcjonować. W efekcie w naszym ciele zaczyna magazynować się tłuszcz, który ma służyć jako rezerwowa energia, na wypadek, gdyby znowu jej zabrakło.

Warto wspomnieć, że odpowiednie ilości soli w diecie usprawnia pracę układu nerwowego i mięśniowego oraz reguluje zawartość wody w organizmie. Dlatego z soli nie powinno się całkowicie rezygnować. Ważne jednak, żeby używać jej rozsądnie i nie sięgać zbyt często po solniczkę lub produkty bogate w ten składnik takie jak: chipsy, orzeszki, parówki, gotowe potrawy i sosy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić