Kamil S. Sikora| 

Objaw pojawia się nad ranem. Choroba powoli dewastuje płuca

0

Przewlekła obturacyjna choroba płuc podobnie jak inne poważne schorzenia może przez dłuższy czas rozwijać się po cichu. Zdarza się również, że choroba daje objawy, które łatwo pomylić z rozwojem innych dolegliwości. Dowiedz się jakie symptomy mogą wskazywać na POChP?

Objaw pojawia się nad ranem. Choroba powoli dewastuje płuca
Jak objawia się obturacyjna choroba płuc? (StefaNikolic)

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?

U pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) występuje stopniowe zmniejszanie przepływu powietrza przez górną część układu oddechowego. W większości przypadków schorzenie jest wywołane przez przewlekłe stany zapalne rozwijających się w płucach i oskrzelach, które powodują zawężanie się górnych dróg oddechowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak oczyścić płuca w 72 h?

Zazwyczaj zmiany towarzyszące temu schorzeniu są ciężko odwracalne. Do grupy podwyższonego ryzyka POChP można zaliczyć osoby regularnie wdychające dym tytoniowy lub inne toksyczne substancje chemiczne występujące w naszym najbliższym otoczeniu takie jak spaliny czy pył węglowy i krzemowy. Inną przyczyną rozwoju choroby jest naturalny proces starzenia się organizmu oraz wirusy i bakterie. Jak wynika z badań statystycznych, przewlekła obturacyjna choroba płuc plasuje się na równi z astmą, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.

Jakie są symptomy POChP?

Do najbardziej charakterystycznych objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc możemy zaliczyć takie dolegliwości jak kaszel, który rano jest szczególnie dokuczliwy, odkrztuszanie wodnej i ropnej wydzieliny, zaburzenia oddychania, przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu oraz narastająca duszność pojawiającą się po wysiłku fizycznym.

Na zaawansowanym etapie rozwoju POChP może pojawić się sinica, czyli sine zabarwienie końcówek palców, wargi, nosa i płatków uszu. Innym nietypowym symptomem jest obrzęk wokół kostek, który jest również objawem niewydolności prawej komory serca. Ze względu na często występujące nieswoiste objawy ciężko zdiagnozować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Żeby ją rozpoznać, najczęściej wykonuje się spirometrię płuc i oskrzeli lub RTG płuc, tomografię komputerową klatki piersiowej oraz ECHO i EKG serca.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić