aktualizacja 

Objawy raka trzustki. Trzy są charakterystyczne

479

Rak trzustki – trzy wczesne objawy


Rak trzustki to złośliwy i trudny do rozpoznania nowotwór, który na początku wcale nie daje o sobie znać. Bardzo często, gdy pojawią się charakterystyczne objawy, na wyleczenie pacjenta jest już za późno. Czasami jednak choroba może dawać nietypowe symptomy, na które warto zwrócić uwagę.

Objawy raka trzustki. Trzy są charakterystyczne
(Getty Images)

Bóle brzucha i pleców

Jednym z objawów raka trzustki mogą być dolegliwości bólowe występujące w okolicach żołądka i pleców. Nierzadko ból nasila się po posiłku lub gdy chory znajduje się w pozycji leżącej. Inne sygnały, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu trzustki to: dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia i wymioty. Niestety tego rodzaju dolegliwości bardzo łatwo pomylić z objawami zatrucia pokarmowego.

Nagły spadek masy ciała

Nagła i widoczna utrata kilogramów, która nie jest związana ze zmianą diety czy z zażywaniem niektórych leków, może oznaczać poważne problemy z trzustką. Do objawów towarzyszących można zaliczyć mdłości i brak apetytu. Jednak bardzo często nieuzasadniony spadek masy ciała jest związany z chorą tarczycą lub zaburzoną pracą układu pokarmowego.

Zażółcenie skóry

Jeżeli guz rozwija się w głowie trzustki, wówczas u pacjenta może nastąpić zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty. Nienaturalne zabarwienie ciała jest spowodowane uciskiem guza na drogi żółciowe. U chorego może również występować uporczywy świąd skóry i zmiana barwy moczu. W niektórych przypadkach żółtaczka oznacza przerzuty do węzłów chłonnych, które także uciskają drogi żółciowe.

Jeżeli zauważysz u siebie wyżej wymienione objawy, nie bagatelizuj ich i niezwłocznie udaj się do lekarza. Na tego rodzaju symptomy powinny być szczególnie uczulone osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka. Dotyczy to osób, które palą papierosy, ukończyły 50. rok życia, borykają się z nadwagą, otyłością i cukrzycą typu 2 lub są obciążone genetycznie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić