Picie alkoholu zwiększa ryzyko raka płuc. Nowe badania

42

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu odkryli związek pomiędzy alkoholem a rozwojem raka płuc. Okazuje się, że za tę zależność odpowiadają nasze geny.

Picie alkoholu zwiększa ryzyko raka płuc. Nowe badania
(Getty Images)

Alkohol zwiększa ryzyko chorób serca, nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia

Regularne picie alkoholu nawet w małych ilościach może być tragiczne dla naszego zdrowia. Na długiej liście chorób, których ryzyko wzrasta przez codzienne spożycie tej używki, znajdują się: choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, nadwaga i otyłość, stłuszczenie wątroby czy demencja. To jednak nie wszystko.

Wiele badań potwierdziło, że alkohol wykazuje działania nowotworowe. Powoli, ale systematycznie prowadzi do rozwoju nowotworu jelit, wątroby czy trzustki. Ostatnie badania dowodzą również, że może wpływać na komórki nowotworowe rozwijające się w płucach. Jak to możliwe?

Alkohol sprawia, że chętniej sięgamy po papierosy

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu przebadali 125 249 pijących alkohol Brytyjczyków i 47 967 Amerykanów. Dzięki temu wyodrębnili aż 6 genów, które ich zdaniem są związane z nadmiernym spożyciem alkoholu, czyli modyfikują sposób, w jaki organizm metabolizuje cukier zawarty w alkoholu.

Podczas badań naukowcy odkryli, że osoby, które posiadały te geny, a tym samym spożywały większe ilości alkoholu, częściej chorowały też na raka płuc, gdyż chętniej sięgały po papierosy podczas picia. To wstępne wyniki badań i naukowcy zamierzają zbadać głębiej tę zależność.

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić