Pierwszy objaw groźnego nowotworu. Nie lekceważ

2

Powszechnie wiadomo, że objawy raka są różne i uzależnione od tego, gdzie umiejscowione są zmiany nowotworowe. Niewiele osób jednak wie, że jednym z symptomów raka może być dzwonienie w uszach. Dotyczy pacjentów, którzy zmagają się z nowotworem jamy nosowo-gardłowej. Jego wykrycie jest trudne, ponieważ daje objawy podobne do innych, mniej groźnych chorób.

Pierwszy objaw groźnego nowotworu. Nie lekceważ
(Wikimedia Commons)

Rak jamy nosowo-gardłowej a dzwonienie w uszach

Rak jamy nosowo-gardłowej (rak nosogardła) jest rzadkim nowotworem zlokalizowanym w nosowej części gardła. Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka to: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem Epsteina-Barr.

Jak informują specjaliści z National Health Service, jednym z nietypowych objawów raka nosogardła jest ciągłe dzwonienie w uszach. Jeśli szum w uszach nie ustępuje, warto zgłosić się do lekarza. Tym bardziej że choroba jest podstępna: u większości osób inne objawy nowotworu pojawiają się dopiero wtedy, gdy jest już w zaawansowanym stadium.

Objawy raka mogą być nietypowe

Inne symptomy raka nosogardła to:

● utrata słuchu,
● wyczuwalny guzek na szyi,
● powiększone węzły chłonne,
● zatkany nos oraz krwotoki z nosa.

Diagnoza i leczenie

Kluczowym etapem w diagnostyce jest pobranie wycinka zmienionej tkanki do badania histopatologicznego. Leczenie tego rodzaju raka uzależnione jest od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia, a także stopnia zaawansowania nowotworu. Stosuje się leczenie chirurgiczne oraz radioterapię.

Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Na podstawie zebranego wywiadu, a także badań laryngologicznych lekarz będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić