aktualizacja 

Pity nawet w małych ilościach zwiększa ryzyko raka. Te osoby są szczególnie narażone

13

Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol wpływa negatywnie na kondycję naszej wątroby, serca i układu nerwowego. Najnowsze badania przeprowadzone przez australijskich naukowców udowodniły, że regularne sięganie po alkohol przyczynia się również do rozwoju raka prostaty.

Pity nawet w małych ilościach zwiększa ryzyko raka. Te osoby są szczególnie narażone
(Getty Images)

Naukowcy z Australijskiego Narodowego Instytutu Badań Leków na Uniwersytecie Curtin i eksperci z Centrum Uzależnień na Uniwersytecie Wiktorii postanowili sprawdzić, w jakim stopniu picie alkoholu wpływa na rozwój komórek nowotworowych. Wyniki tych badań opublikowano na łamach magazynu "BMC Cancer". Wynika z nich, że mężczyźni pijący dwa drinki o niskiej zawartości procentów w ciągu dnia są o 23 proc. bardziej narażeni na rozwój raka prostaty w porównaniu z osobami niepijącymi.

Z kolei u mężczyzn, którzy w ciągu dnia wypijają co najmniej 4 drinki przez przynajmniej 5 dni w tygodniu ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty jest dwukrotnie większe w stosunku do osób niepijących. Ryzyko choroby rośnie razem z częstotliwością i ilością spożytych napojów alkoholowych. Naukowcy porównali również 300 wcześniejszych badań pod kątem wpływu picia alkoholu na rozwój nowotworu prostaty oraz zależność pomiędzy ilością i częstotliwością wypitego alkoholu a rakiem gruczołu krokowego. Zdaniem jednego z autorów badań dr. Tima Stockwell'a, nowe badania potwierdzają, że alkohol jest jednym z głównych czynników ryzyka raka prostaty.

Osoby, u których rozpoznano nowotwór gruczołu krokowego lub stwierdzono łagodny przerost prostaty, również powinny odstawić lub ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu. Piwo wykazuje silne właściwości moczopędne, więc jego nadmiar może wpływać niekorzystnie na prostatę i powodować zaostrzenie objawów choroby. Dlatego eksperci ostrzegają nie tylko przed częstym sięganiem po wysokoprocentowe napoje, ale także przed nadmiernym spożywaniem piwa.

Warto pamiętać, że ten śmiertelny nowotwór rozwija się po cichu i w początkowym stadium rozwoju może nie dawać żadnych objawów. Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to m.in. ból przy oddawaniu moczu, nadmierne oddawanie moczu, zaburzenie erekcji czy krew w moczu. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić