Pojawiają się na szyi. Mogą wskazywać na rozwój groźnego nowotworu

2

Brodawki w okolicach szyi najczęściej pojawiają się u kobiet w średnim wieku. Ten popularny problem natury estetycznej nierzadko budzi spory niepokój oraz pytanie: czy to oznaka jakiejś choroby? Rozwiewamy wątpliwości.

Pojawiają się na szyi. Mogą wskazywać na rozwój groźnego nowotworu
(Getty Images)

Brodawki w okolicach szyi i twarzy: czy faktycznie powinny nas niepokoić?

Brodawki, które na swojej skórze obserwowała zapewne większość z nas, to nic innego, jak zmiany skórne, nazywane też naroślami, wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Zmiany w okolicach szyi i twarzy, wywołane wirusem brodawczaka, mogą przybierać wielorakie postacie: nitkowane, przylegające do skóry, pokryte włoskami, a także miękkie lub twarde.

Dermatolodzy uczulają, aby obserwować wszelkie nowe zmiany na skórze, nawet jeśli z pozoru wyglądają na nieszkodliwe. Narażone na częsty kontakt ze słońcem mogą być początkiem czerniaka. Wtedy powiększają się, swędzą, pieką i nierzadko też ropieją. To ewidentne sygnały, że należy wybrać się do dermatologa, a następnie wykonać badania pod kątem zmian nowotworowych, bo może okazać się, że czerniak już zaatakował nasz organizm.

Kluczem profilaktyka

Nie każda zmiana skórna przypominająca wyglądem te wyżej opisane, powinna być od razu kojarzona z nowotworem. Niemniej jednak sugerujemy obserwować regularnie zmiany pojawiające się na skórze. Dzięki profilaktyce, którą m.in. jest obserwowanie swojego ciała, można wykryć nowotwór na wczesnym etapie rozwoju, co daje szanse na wyleczenie lub długi okres remisji.

W większości przypadków występowanie brodawek w okolicy szyi oraz twarzy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak badania sugerują, że zakażenie brodawczakiem ludzkim może zwiększać ryzyko rozwoju m.in. nowotworu szyjki macicy oraz kilku innych. Stąd tak ważna jest wspomniana profilaktyka.

Leczenie brodawek

Istnieje kilka metod leczenia brodawek. Skuteczne okazać się mogą plastry na kurzajki, maści lub płyny. Dodatkowo zaleci jeszcze zażywanie witaminy A oraz cynku, które regulują procesy odpowiadające za zdrową kondycję skóry.

Najchętniej wybieranym rozwiązaniem wśród metod inwazyjnych jest także usuwanie brodawek laserem. Co więcej, taki zabieg poprzedza dokładne badanie skóry, mające na celu m.in. diagnozę lub wykluczenie zmiany nowotworowej.

Warto także przemywać kurzajkę dwa razy dziennie mleczkiem z łodygi mniszka lekarskiego lub obkładać plasterkami czosnku (wystarczy przyłożyć i zakleić plastrem, czynność powtarzać trzy razy dziennie aż do zniknięcia brodawki).

Jeśli zauważysz na swoim ciele niepokojącą zmianę skórną, koniecznie zgłoś się z nią do dermatologa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić