aktualizacja 

Powoduje więcej zgonów niż papierosy. Nowe badania mogą szokować

130

Sposób, w jaki się odżywiamy, ma znaczny wpływ na nasze zdrowie i długość życia. Co więcej, niewłaściwa dieta powoduje więcej zgonów w ciągu roku niż palenie papierosów. Sprawdź szokujące wyniki najnowszych badań.

Powoduje więcej zgonów niż papierosy. Nowe badania mogą szokować
(Pixabay)

Nie od dzisiaj wiadomo, że dieta bogata w cukier, nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans, czerwone mięso, wysokoprzetworzoną żywność, dania smażone na głębokim tłuszczu oraz fast foody nie pozostaje obojętna dla naszego zdrowia. Jeśli w codziennym jadłospisie brakuje również odpowiedniej ilości warzyw i owoców, to może być on śmiertelnie niebezpieczny.

Eksperci z Institute for Health Metrics and Evaluation na University of Washington w swoich badaniach potwierdzili, że taki sposób odżywiania jest jednym z głównych czynników ryzyka zgonu. Dr Christopher Murray i dr Ashkan Afshin - głowni autorzy badań ostrzegają przed zgubnym wpływem źle skomponowanej diety. Jak wynika z analizy amerykańskich naukowaców, niezdrowa dieta może przyczynić się do śmierci 90 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii i 500 tys. Amerykanów w ciągu roku. Niewłaściwa dieta zabija co roku 11 milionów ludzi na całym świecie, co oznacza, że **powoduje więcej zgonów niż nadciśnienie czy nałogowe palenie papierosów.

Według statystyk na całym świecie z powodu nadciśnienia umiera co roku 10,4 miliona ludzi. Z kolei palenie papierosów, zabija 8 milionów z całej populacji w skali roku. Największa ilość zgonów spowodowanych złą dietą została odnotowana w Indiach, Chinach, Rosji i USA. Autorzy badań umieścili Polskę na 17. pozycji. Nasz kraj znajduję się na tej liście tuż za Włochami, ale przed Wielką Brytanią.

Należy także wspomnieć, że nieodpowiednia dieta, wpływa na rozwój wielu poważnych chorób takich jak cukrzyca typu 2, nowotwór, zawał serca czy udar mózgu. Tego rodzaju problemy zdrowotne łącznie powodują ok. 70 proc. zgonów na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić