Przybyły z Afryki do Polski. Są niebezpieczne, przenoszą groźne choroby

202

Wraz ze zmianą klimatu kleszczy w naszym kraju jest coraz więcej. Oznacza to również, że mogą być aktywne przez cały rok, choć szczyt aktywności przypada na wiosnę i jesień. Afrykańskie kleszcze przenoszą choroby, między innymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Przybyły z Afryki do Polski. Są niebezpieczne, przenoszą groźne choroby
Największa aktywność kleszczy przypada na wiosnę i jesień (PAP)

W Polsce są już obecne afrykańskie kleszcze. Pojawiły się w naszym kraju przez zmianę klimatu i przeżywają coraz dłużej. Przenoszą przede wszystkim boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu, ale ekspertka dr inż. Anna Wierzbicka tłumaczy, że mogą przenosić inne choroby. "To są kleszcze, które przenoszą inne choroby niż te, które europejscy lekarze znają i diagnozują" – powiedziała dr Wierzbicka w rozmowie z PAP.

Największa aktywność kleszczy przypada na wiosnę i jesień. Jednak kleszcze nie lubią też suszy, więc, jak wyjaśnia ekspertka, w czasie suchego i upalnego lata też nie są aktywne. "Okazuje się, że ostatnio nie ogranicza się ona tylko do tych pór roku. Faktem jednak jest, że wraz z ocieplającym się klimatem mogą być aktywne niemal cały rok – wyjaśnia zoolożka.

"Kleszczy nie ma się co bać"

Dr Wierzbicka bardzo wyraźnie podkreśla, że samych kleszczy nie ma się co bać, choć co czwarta osoba w Polsce zrezygnowała ze spaceru do lasu z tego powodu. Czatują najczęściej w niskich zaroślach, trawach, zwykle nie wyższych niż metr. Podczas spaceru warto więc starannie się zakrywać ciało, a po powrocie dokładnie je sprawdzić. Jeśli pasożyt wbije się w skórę, należy go jak najszybciej usunąć.

Kleszcze nie mają naturalnych wrogów. Tak naprawdę nie ma biologicznego czynnika czy wroga, którego większa ilość w środowisku spowodowałaby zmniejszenie populacji kleszczy. A przynajmniej go nie znamy – mówi zoolożka.

Kleszcze przenoszą choroby

Natomiast ze względu na zmianę klimatu zmieniają też strefy aktywności owadów - występują już nie tylko w lasach, ale nawet na terenach rekreacyjnych i w centrach miast – choć same nie są w stanie się przemieszczać, muszą zostać przeniesione przez swoich żywicieli (np. sarny, dziki, jelenie, myszy).

Warto pamiętać, że chorobami odkleszczowymi są nie tylko borelioza - którą można ją leczyć antybiotykami - czy kleszczowe zapalenie mózgu (można się na tę chorobę zaszczepić). Kleszcze przenoszą też babeszjozę, tularemię, riketsjozę czy anaplazmozę – są to jednak choroby, które występują sporadycznie.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić