o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Przybyły z Afryki do Polski. Są niebezpieczne, przenoszą groźne choroby

111
Podziel się

Wraz ze zmianą klimatu kleszczy w naszym kraju jest coraz więcej. Oznacza to również, że mogą być aktywne przez cały rok, choć szczyt aktywności przypada na wiosnę i jesień. Afrykańskie kleszcze przenoszą choroby, między innymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Przybyły z Afryki do Polski. Są niebezpieczne, przenoszą groźne choroby
Największa aktywność kleszczy przypada na wiosnę i jesień (PAP)
bEqsugEl

W Polsce są już obecne afrykańskie kleszcze. Pojawiły się w naszym kraju przez zmianę klimatu i przeżywają coraz dłużej. Przenoszą przede wszystkim boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu, ale ekspertka dr inż. Anna Wierzbicka tłumaczy, że mogą przenosić inne choroby. "To są kleszcze, które przenoszą inne choroby niż te, które europejscy lekarze znają i diagnozują" – powiedziała dr Wierzbicka w rozmowie z PAP.

Największa aktywność kleszczy przypada na wiosnę i jesień. Jednak kleszcze nie lubią też suszy, więc, jak wyjaśnia ekspertka, w czasie suchego i upalnego lata też nie są aktywne. "Okazuje się, że ostatnio nie ogranicza się ona tylko do tych pór roku. Faktem jednak jest, że wraz z ocieplającym się klimatem mogą być aktywne niemal cały rok – wyjaśnia zoolożka.

bEqsugEn

"Kleszczy nie ma się co bać"

Dr Wierzbicka bardzo wyraźnie podkreśla, że samych kleszczy nie ma się co bać, choć co czwarta osoba w Polsce zrezygnowała ze spaceru do lasu z tego powodu. Czatują najczęściej w niskich zaroślach, trawach, zwykle nie wyższych niż metr. Podczas spaceru warto więc starannie się zakrywać ciało, a po powrocie dokładnie je sprawdzić. Jeśli pasożyt wbije się w skórę, należy go jak najszybciej usunąć.

Kleszcze nie mają naturalnych wrogów. Tak naprawdę nie ma biologicznego czynnika czy wroga, którego większa ilość w środowisku spowodowałaby zmniejszenie populacji kleszczy. A przynajmniej go nie znamy – mówi zoolożka.
bEqsugEt

Kleszcze przenoszą choroby

Natomiast ze względu na zmianę klimatu zmieniają też strefy aktywności owadów - występują już nie tylko w lasach, ale nawet na terenach rekreacyjnych i w centrach miast – choć same nie są w stanie się przemieszczać, muszą zostać przeniesione przez swoich żywicieli (np. sarny, dziki, jelenie, myszy).

Warto pamiętać, że chorobami odkleszczowymi są nie tylko borelioza - którą można ją leczyć antybiotykami - czy kleszczowe zapalenie mózgu (można się na tę chorobę zaszczepić). Kleszcze przenoszą też babeszjozę, tularemię, riketsjozę czy anaplazmozę – są to jednak choroby, które występują sporadycznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqsugEO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(111)
Laurka
2 miesiące temu
Dopóki pola były uprawiane, a łąki koszone kleszcza sporadycznie łapało się w lesie. Teraz są na parapecie
Miki
2 miesiące temu
W dużych miastach trawniki są nie koszone,bo w trawce są żyjątka i mają być ekologiczne trawniki z trawą po kolana, więc kleszczy i komarow wszelkiej maści będzie pod dostatkiem
Moja Mimulka
2 miesiące temu
Już zaatakowały moją sunię... Po 24 h od objawienia choroby (oczywiście pod pilnym okiem weterynarza) zmarła w męczarniach...
bEqsugEP
GOść
2 miesiące temu
Klimat się ociepla my wypalamy coraz więcej węgla bo zimno a kleszcze wędrują do Europy bo zimniej ?
Biolog
2 miesiące temu
Jakie kleszcze z Afryki??? Jak to możliwe, niech autor tekstu lepiej pozna temat, bo zaraz będzie że z antartydy jednak przyszly😱
GOść
2 miesiące temu
Przybyły z Afryki w skrzynkach czy pojemnikach bo na piechotę raczej nie ?
wyborca
2 miesiące temu
a już myślałem, że chodzi o tych z PIS
Ida
2 miesiące temu
To kara za niszczenie lasu
Petern
2 miesiące temu
Coraz więcej szkodników przybywa z Afryki . Na szczęście mamy PiS a nie tych nowocześniejszych u władzy .
Franek 1211
2 miesiące temu
gdyby nie ich wrogowie naturalni kleszcze by nas dawno zjadły. Do znanych należą wróble, pliszki, szpaki itp.
ANDRZEJ
2 miesiące temu
WSZYSTKIE kleszcze wyłapać i zawieść do POLSKIEGO SEJMU senatu bo to tym ZŁODZIEJOM się NALEŻY BARDZO PILNE!!!
sexmisja norm...
2 miesiące temu
Myślę ,że niedopowiedzeniem tego artykułu było:ZOSTAŃ W DOMU,PRACUJ ZDALNIE,NIE WYCHODZ JEŚLI NAPRAWDE NIE MUSISZ,LAS JEST NIEBEZPIECZNY I W OGÓLE NAPROMIENIOWANY.haha
Emeryt.
2 miesiące temu
"elka 12 min. temu W jako sposób te kleszcze z Afryki znalazły się w Polsce?". Mogły je przynieść ptaki.
bEqsugEH
Ola
2 miesiące temu
Dlaczego te chore Państwo nie zacznie opryskow robić przecież nie długo to my z domów nie wyjdziemy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić