o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Rujnują pracę wątroby. Tych produktów unikaj jak ognia

1
Podziel się

Wątroba to jeden z największych i najważniejszych organów w naszym ciele. Gromadzi glukozę, przekształca białka i cukry w tłuszcze, pełni funkcje odpornościowe, ale przede wszystkim metabolizuje zarówno substancje pochodzenia wewnętrznego (bilirubina, hormony), jak i toksyny pochodzące z zewnątrz. Aby pracowała na pełnych obrotach, należy unikać niektórych produktów.

Rujnują pracę wątroby. Tych produktów unikaj jak ognia
(Getty Images)
bEDSBfTV

Alkohol

To najbardziej szkodliwy produkt dla wątroby. Spożywany codziennie może szybko przyczynić się do rozwoju zapalenia, stłuszczenia czy zapalenia wątroby. Zwiększa również ryzyko nowotworu tego organu. Dla mężczyzn szkodliwa dawka etanolu to 80 g, czyli 2 l piwa. U kobiet ta dawka jest kilkakrotnie niższa.

Cukier

Duże ilości cukru w naszej diecie obciążają wątrobę i zakłócają proces jej regeneracji. Mogą przyczyniać się do rozwoju niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Niestety, to schorzenie zwiększa ryzyko marskości oraz nowotworu wątroby. Eksperci ostrzegają w szczególności przed cukrem rafinowanym oraz syropem glukozowo-fruktozowym. Niewskazane dla wątroby są również sztuczne słodziki.

bEDSBfTX

Glutaminian sodu

Znajdziemy go w wielu popularnych produktach spożywczych: kostkach rosołowych, wędlinach, parówkach, konserwach, gotowych daniach, wyrobach garmażeryjnych, marynatach do mięs czy zupkach instant. Według niektórych badań glutaminian sodu może przyczyniać się do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Sól

Nadmierne spożywanie soli nie tylko prowadzi do rozwoju nadciśnienie, ale może również zwiększać ryzyko rozwoju zwłóknienia wątroby. Potwierdziły to m.in. badania opublikowane w "Journal of Agricultural and Food Chemistry" w 2016 roku.

bEDSBfUd

Leki

Polekowe uszkodzenie wątroby może powstać na skutek przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Równie groźne jest stosowanie w nadmiarze bądź bez konsultacji lekarskiej – antybiotyków. Za najgroźniejszy lek dla wątroby uznawany jest paracetamol.

Papierosy

Palenie papierosów to śmiertelnie niebezpieczny nałóg, który nie tylko zwiększa ryzyko raka płuc, ale i nowotworu wątroby. Najnowsze badania sugerują również, że palenie popularnych papierosów elektronicznych może przyczyniać się do rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

bEDSBfUe

Przetworzone mięso

Aby odciążyć wątrobę należy zrezygnować z przetworzonego mięsa będącego źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Zamiast smażyć i grillować – gotuj i piecz. I przede wszystkim ogranicz spożywanie czerwonego mięsa do 0,5 kg na tydzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDSBfUy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
gość
4 miesiące temu
jak watroba i detox to biotad poczytaj sobie na alleg
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić