Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Sygnał ostrzegawczy od serca. Pojawia się po przebudzeniu

48

Zapalenie mięśnia sercowego, gdy nie jest leczone, może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak niewydolność krążenia czy niewydolność mięśnia sercowego. W konsekwencji życie chorego jest zagrożone. Jak rozpoznać objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę? Jeden z nich pojawia się tuż po przebudzeniu.

Sygnał ostrzegawczy od serca. Pojawia się po przebudzeniu
mężczyzna (Getty Images)

Zapalenie mięśnia sercowego może rozwinąć się na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej, a także schorzeń tkanki łącznej, sarkoidozy czy przyjmowania niektórych leków. Na chorobę narażone są osoby z obniżoną odpornością, chorzy na toczeń rumieniowaty układowy czy pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi. ZMS może doprowadzić też przyjmowanie narkotyków.

Zobacz także: Objaw guza mózgu

Schorzenie jest trudne do zdiagnozowania, a jego przebieg może być bardzo gwałtowny i wówczas kończy się zgonem. Dlatego lekarze apelują, aby nie lekceważyć nawet pozornie błahych sygnałów, które wysyła nam nasze ciało.

Jednym z głównych objawów zapalenia mięśnia sercowego jest wszechogarniające zmęczenie, które nie mija pomimo odpoczynku i regeneracji. Chorzy odczuwają spadek energii, wydolności fizycznej, odczuwają duszności, bóle w klatce piersiowej, a także kołatanie serca. W niektórych przypadkach dochodzi też do omdleń. Niestety, oprócz charakterystycznych objawów ZSM może powodować dolegliwości, które łatwo przeoczyć lub pomylić z innymi chorobami.

Symptomy ZSM mogą pojawić się też na skórze. Zaniepokoić powinien nas jej kolor. Jeśli jest blada, to znak, by jak najszybciej skonsultować stan naszego zdrowia z lekarzem. Do innych objawów zapalenia mięśnia sercowego możemy zaliczyć również obrzęki oraz ochłodzenie kończyn. Nie wolno też bagatelizować tachykardii, która nasila się np. podczas wstawania z łóżka. ZSM może też powodować biegunki i wymioty.

Leczenie choroby zależy przede wszystkim od jej postaci, przyczyny i stopnia zaawansowania. Najczęściej lekarze zalecają odpoczynek i całkowitą rezygnację z aktywności fizycznej - na pół roku. Zaleca się również, aby pacjent zrezygnował lub ograniczył do minimum spożywanie alkoholu.

Zobacz także: Smacznego: przepis na deser jabłkowy z migdałową kruszonką
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić