Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

To słowo najczęściej wypowiadamy podczas snu. Lepiej nie reagować

8

Mówienie przez sen to epizod, który przynajmniej raz w życiu przydarzył się większości dorosłych osób. Zapewne wielu z was zastanawia się, czym jest spowodowane wypowiadanie słów podczas nocnego odpoczynku i czy może mieć związek z naszą kondycję zdrowotną. Wyjaśniamy.

To słowo najczęściej wypowiadamy podczas snu. Lepiej nie reagować
Co mówimy podczas snu? (Licencjodawca, Tim Kitchen)

Mówienie podczas snu jest dość często występującym zjawiskiem, należącym do grup zaburzeń snu (parasomnii). W większości przypadków jesteśmy nieświadomi, że przydarzył nam się taki epizod, dopóki nie dowiemy się o nim od osoby przebywającej się w naszym najbliższym otoczeniu.

Ludzie wydający odgłosy w czasie snu mogą bełkotać i mamrotać, śmiać się, krzyczeć, oraz wypowiadać pojedyncze słowa lub nawet całe zdania. Jak wynika z badań naukowych, próba rozmowy z taką osobą nie ma żadnego sensu, ponieważ nie jest ona w stanie logicznie odpowiadać na pytania.

Okazuje się, że słowem najczęściej wypowiadanym podczas snu jest "nie", a ponad 10 proc. śpiących używa wulgaryzmów i przekleństw. Ja wynika z badań opublikowanych na łamach "Sleep Medicine", największym sennymi gadułami są dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?

Eksperci twierdzą, że jest to związane z intensywnym procesem dojrzewania mózgu w pewnym wieku. Wyniki niektórych badań sugerują, że wypowiadanie słów przez sen może mieć także związek z przerwami w oddychaniu lub płytkim oddychaniem, czyli obturacyjnym bezdechem sennym.

Zdaniem specjalistów od snu, mówienie przez sen w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Do lekarza powinniśmy się zgłosić, jeśli ten epizod występuje u nas regularnie, zaburza nocny odpoczynek i sprawia, że rano jesteśmy zmęczeni, niewyspani i pozbawieni niezbędnej do działania energii.

Nie należy lekceważyć również objawów współtowarzyszących takich jak chrapanie, chodzenie przez sen oraz gwałtowne ruchy rąk i pozostałych części ciała. Niebezpieczne może okazać się także mówienie przez sen w trakcie fazy REM (rapid eye movement), podczas której występują szybkie ruchy gałek ocznych i wzmożona aktywność mózgu. Zaburzenia podczas tzw. snu paradoksalnego mogą być jednym z pierwszych symptomów rozwoju choroby Parkinsona i innych schorzeń neurodegeneracyjnych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić