Jak szybko zasnąć? Sposoby na spokojny sen

3

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wielu z nas zmaga się jednak z problemami z zaśnięciem, które mogą wyraźnie wpływać na jakość i ilość naszego snu. Wszystko to następnie będzie przekładać się na nasze codzienne aktywności. Co zrobić, gdy pomimo zmęczenia, sen nie nadchodzi? Jak szybko zasnąć?

Jak szybko zasnąć? Sposoby na spokojny sen
Trudności z zaśnięciem to powszechny problem, który dotyczy wielu z nas. (Getty Images, Oleg Breslavtsev)

Sen i jego wpływ na zdrowie

Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nieodpowiednia ilość, jak i jakość snu może bowiem powodować m.in. problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, co będzie przekładać się na spadek efektywności w pracy, czy też trudności z nauką. W czasie snu zachodzi także regeneracja naszego organizmu, a więc krótko mówiąc, sen jest nam potrzebny po to, by nasz organizm mógł odpocząć i się zregenerować.

Długotrwały brak snu wiązać się będzie też ze zwiększonym ryzykiem m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, udary mózgu, chorób serca i wielu innych poważnych schorzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa metoda podawania leków. Rewolucyjna technologia opracowana przez polską firmę

Problemy z zasypianiem - przyczyny

Problemy z zasypianiem mogą mieć wiele przyczyn o różnym podłożu. Mogą być one spowodowane m.in.:

  • stresem i niepokojem,
  • przemęczeniem i przepracowaniem,
  • nieregularnymi godzinami snu,
  • brakiem higieny snu,
  • nadużywaniem substancji psychoaktywnych,
  • brakiem aktywności fizycznej,
  • złą dietą,
  • spożywaniem alkoholu przed snem (alkohol wpływa na rytm snu i wyraźnie go spłyca),
  • spożywaniem kofeiny przed snem,
  • praca w trybie zmianowym.

Problemy z zaśnięciem mogą być także powiązane z chorobami somatycznymi lub zaburzeniami psychicznymi. Poza tym na problemy z zasypianiem skarżą się częściej osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Sposoby na zasypianie - co zrobić, żeby zasnąć?

Jak zasnąć szybko? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, co jest przyczyną problemów z zasypianiem. Niemniej jednak, jeśli chcemy szybciej zasypiać, przede wszystkim powinnyśmy zadbać o zapewnienie optymalnej temperatury w sypialni wynoszącej ok. 20 stopni Celsjusza. Oprócz tego nie możemy zapominać o wietrzeniu sypialni, nawet wtedy, gdy jest zima. 

Prawidłowa higiena snu to również unikanie drzemek w ciągu dnia i wprowadzenie rutyny. W szybszym zasypianiu może pomóc ustalenie sobie konkretnych godzin, o których chodzimy spać. Trzymanie się tych godzin sprawi, że nasz organizm będzie już "wiedział", kiedy jest pora iść spać, a tym samym o wiele prościej będzie nam zasnąć.

Przed snem nie zaleca się także korzystać z urządzeń elektronicznych, ponieważ emitują one światło niebieskie, które hamuje produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Ponadto przed snem nie powinniśmy spożywać tłustych i dużych posiłków, bo wtedy nasz organizm nie będzie skupiał się na zaśnięciu, a na trawieniu. 

Ćwiczenia relaksacyjne przed snem

W szybszym zasypianiu bez wątpienia mogą pomóc nam ćwiczenia relaksacyjne, które warto dopasować do tego, co sprawia nam przyjemność. Wśród metod relaksacyjnych wymienia się m.in. medytację, która pozwala wyciszyć nasz umysł, odprężyć go i ukoić. Drugą metodą jest joga, która łączy w sobie ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia oddechowe, których zadaniem jest zrelaksowanie nie tylko ciała, ale i umysłu. 

Warto jednak pamiętać jednocześnie, że przed snem nie powinniśmy wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych, bowiem wtedy, zamiast uspokoić nasz organizm, niepotrzebnie go pobudzimy. 

Metoda 4-7-8, czyli jak szybko zasnąć?

Metoda 4-7-8 to jeden ze skutecznych sposobów na szybkie zaśnięcie, opracowany przez Andrew Weila z Uniwersytetu Harvarda. Na czym polega metoda? Kładziemy się na łóżku, zamykamy oczy i zaczynamy powoli oddychać. Najpierw wydychamy mocno powietrze przez usta, a następnie wdychamy je nosem przez 4 sekundy. Następnie przez 7 sekund wstrzymujemy oddech, a na koniec przez 8 sekund wydychamy powietrze. Całą procedurę należy powtórzyć cztery razy. Metoda ta ma za zadanie przede wszystkim uspokoić nasz oddech i ukoić nasz umysł. Wszystko to może pomóc nam znacznie szybciej zasnąć.

Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić