aktualizacja 

Wygląda niepozornie, a może nawet doprowadzić do rozwoju raka

1

Gradówka to choroba oczu, która może dawać bardzo nieprzyjemne i uciążliwe objawy. Dowiedz się, jakie symptomy powinny rozbudzić twoją czujność i skłonić do wizyty u okulisty.

Wygląda niepozornie, a może nawet doprowadzić do rozwoju raka
(Getty Images)

Gradówka jest zgrubieniem powieki pojawiające się na skutek przewlekłego stanu zapalnego gruczołu, które natłuszcza brzegi powieki. Tę dolegliwość może powodować gronkowiec lub inna bakteria. U osób dotkniętych schorzeniem na górnej lub dolnej powiece pojawia się bezbolesny biały guzek, podobny do jęczmienia. Temu objawowi nierzadko towarzyszy obrzęk oka i zaczerwienienie. Po kilku dniach opuchlizna i zaczerwienienie znikają, za to guzek powoli się rozwija.

Symptomów gradówki nie wolno lekceważyć. Nieleczenie choroby może powodować ucisk gradówki na rogówkę, co niekiedy prowadzi do astygmatyzmu albo innych wad wzroku. Jeżeli tego rodzaju zmiany mają tendencję do nawrotów, może to oznaczać rozwój nowotworowych komórek łojowych w naszym organizmie.

W wielu przypadkach objawy gradówki przechodzą samoistnie. Stosując maść z antybiotykiem lub miejscowe krople do oczu, jesteśmy w stanie na początkowym etapie rozwoju choroby, poradzić sobie z infekcją. Jeżeli jednak dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas, pojawia się ból w okolicach narządu wzroku i zaburzenia ostrości widzenia, to niezwłocznie należy udać się do specjalisty.

*Może zdarzyć, że zmiany nie znikają po kilku miesiącach, a wręcz przeciwnie *– powiększają się. Wówczas gradówkę leczy się za pomocą kortykosteroidów, które występują najczęściej w postaci kropli. W niektórych przypadkach chorobę leczy się chirurgicznie. Jednak zabieg wycięcia gradówki to ostateczność i wykonuje się go tylko u 5 proc. pacjentów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić