Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Angelika Karpińska
|

Zabija 15 Polaków dziennie. Początkowa faza przebiega bezobjawowo

8
Podziel się

Rak gruczołu krokowego (prostaty) jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. W Polsce codziennie umiera na niego ok. 15 pacjentów.

Zabija 15 Polaków dziennie. Początkowa faza przebiega bezobjawowo
Codziennie na raka prostaty umiera 15 Polaków (Getty Images)

Eksperci alarmują, że stale rośnie zachorowalność na raka gruczołu krokowego. W Polsce codziennie umiera z tego powodu ok. 15 pacjentów. Co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną zmaga się właśnie z rakiem prostaty.

Rak prostaty. Choruje wielu Polaków

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie ponad 16 tys. nowych zachorowań i ponad 5 tys. zgonów. Tym samym rak prostaty stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych i jest drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem złośliwym u mężczyzn.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy, stanowiący ok. 20 proc. wszystkich nowotworów w populacji męskiej. Rokrocznie diagnozuje się go u kilkunastu tysięcy panów, a prognozowana liczba nowych zachorowań w skali kraju zbliża się do 20 tysięcy w roku 2021. W województwie zachodniopomorskim w roku 2018 stwierdzono blisko 700 zachorowań na raka gruczołu krokowego i odnotowuje się stałą tendencję wzrostową w tym względzie - powiedział PAP dr n. med. Artur Lemiński, specjalista urolog z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka gruczoły krokowego rośnie wraz z wiekiem. Szczyt zachorowań przypada pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Chorują jednak także znacznie młodsi mężczyźni. Do rozwoju nowotworu może przyczynić się dieta bogatobiałkowa, otyłość, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, a także obciążenia genetyczne.

Wcześnie wykryta choroba pozwala na jej całkowite wyleczenie. Eksperci alarmują jednak, że niewielu mężczyzn zgłasza się na badania profilaktyczne. W większości przypadków rak prostaty w początkowej fazie przebiega całkowicie bezobjawowo.

Zobacz także: Polska spółka pracuje nad lekiem na raka. "Zakończyliśmy fazę badań przedklinicznych"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
kowidian
2 miesiące temu
RAKA ,,,NIE MA !!!!!!!!!!!!!!!
ekspert
2 miesiące temu
to typowe objawy KOWIDA !
www
2 miesiące temu
Polaków ZABiJA PIS a nie raki
olek
2 miesiące temu
to nie rak zabija tylko rzad pis-u
Doris
2 miesiące temu
Każą się szczepić na COVID 19 bo dużo osób choruje i umiera, a co z 15% tych ludzi którzy umierają codziennie na raka, szczepionkę na raka niech wynajdą i podadzą każdemu za darmo,a nie trują dupę o COVIDZIE.Dorus
Damian
2 miesiące temu
Na badanie trzeba czekać parę miesięcy.
Kucharz
2 miesiące temu
Trzeba sie spuszczać panowie jak najczęściej to prostata was nie dopadnie bo nie bedzie złogów zalegających i to jest potwierdzone naukowo. Renia rączka i do dzieła jak nie masz baby
siwy kruk
2 miesiące temu
Nic prostszego jak dopisać badanie do obowiązkowych badań okresowych. Ostatnio jednak zakres tych badań jest raczej ograniczany a nie rozszerzany. Ludzi u nas mnogo i są tani.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić