Pandemia a starzenie się mózgu nastolatków
Badania przeprowadzone przez zespół z Institute of Learning & Brain Sciences (I-LABS) Uniwersytetu Waszyngtońskiego polegały na obserwacji zmian w korze mózgowej nastolatków w wieku od 9 do 17 lat, mieszkających w Seattle. Dane zbierano od 2018 roku dzięki rezonansowi magnetycznemu, z wyjątkiem roku 2020, kiedy to pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie badania. Kolejne skanowania mózgów wykonano w roku 2021.
Wyniki wykazały, że izolacja spowodowana lockdownem doprowadziła do przyspieszonego cienienia kory mózgowej, co jest procesem naturalnym razem z wiekiem, ale potęgowanym przez przewlekłe stresy. Jak zauważa prof. Patricia Kuhl, główna autorka badań i zastępca dyrektora I-LABS, zmiany w mózgach dziewcząt były szczególnie widoczne i dotyczyły aż 30 obszarów mózgu, podczas gdy u chłopców ograniczyły się głównie do dwóch rejonów płatów potylicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ellen Rome ze szpitala dziecięcego Cleveland Clinic, w rozmowie z NBC News wskazała, że dziewczęta i kobiety w sytuacjach stresowych szukają towarzystwa i rozmów, co wiąże się z wydzielaniem większej ilości oksytocyny.
Czytaj także: Hałas pomaga Ci zasnąć? Eksperci wyjaśniają
Mózg ludzki "uczy się" przez całe życie
Badacze zwracają uwagę, że choć obserwowane zjawisko przyspieszonego starzenia się mózgu jest nowe, ogólny spadek zdrowia psychicznego wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych był zauważalny już przed pandemią. Podobne obserwacje dotyczące pocienienia kory mózgowej wykonali również specjaliści z Stanford University.
Prof. Jonathan Posner z Duke University zwraca uwagę na kluczową rolę interakcji społecznych w rozwoju psychospołecznym nastolatków, wskazując na to, że brak tych interakcji w odpowiednim czasie może wpłynąć na trudności w ich późniejszym opanowaniu.
Dobra wiadomość jest taka, że mózg ma zdolność adaptacji przez całe życie. Ciężko jednak powiedzieć, jak długofalowo pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne, w tym występowanie depresji czy ADHD u pokolenia współczesnych nastolatków.
Czytaj także: Im ciemniej, tym lepiej. Naukowcy odkryli zależność między zanieczyszczeniem światłem a Alzheimerem