aktualizacja 

Dobre wieści. Tabletki antykoncepcyjne mają zaskakujące działanie

18

Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych to popularny sposób na uniknięcie ciąży. Wyniki najnowszych badań wykazują, że ten doustny środek antykoncepcyjny obniża ryzyko rozwoju raka jajnika. Dowiedz się więcej na temat tych badań.

Tabletki antykoncepcyjne
Tabletki antykoncepcyjne (Getty Images)

Czy pigułki antykoncepcyjne mogą zapobiegać nowotworowi jajnika?

Naukowcy zbadali zależność między stosowaniem doustnej antykoncepcji, a prawdopodobieństwem wystąpienia niektórych chorób nowotworowych. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie ”Jama Oncology”.

Wykazały, że kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne są o 40 proc. mniej narażone na zachorowanie na raka jajnika, niż kobiety nie stosujące tych środków. Poza tym ryzyko rozwoju raka endometrium czyli nowotworu trzonu macicy było w tym przypadku mniejsze o 34 proc. W badaniu wzięły udział kobiety, które zażywały tabletki antykoncepcyjne przynajmniej przez 10 lat.

Mimo wyniku tej analizy, lekarze nie zalecają przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych jako środka antynowotworowego. Wcześniejsze badania pokazały, że u kobiet stosujących tego rodzaju ochronę przed zajściem w ciąże, ryzyko zachorowania na raka piersi jest większe o 30 proc. W badaniach naukowcy nie potwierdzili, żeby zażywanie tabletek antykoncepcyjnych było przyczyną nowotworu piersi, ale może to wynikać z tego, że grupą docelową były kobiety starsze i po przejściu menopauzy.

Główna autorka badań, Kara Michels powiedziała, że tabletki antykoncepcyjne są przede wszystkim stosowane jako metoda zabezpieczenia przed ciążą i regulacji cyklu menstruacyjnego. Z badań wynika, że tego rodzaju tabletki mogą również odgrywać ważną rolę w profilaktyce nowotworów w późniejszym wieku.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić