Zwiększa ryzyko raka przełyku. Wystarczy jeden dziennie

462

Wyniki najnowszych badań wykazały, że nawet jeden dziennie podnosi ryzyko nowotworu o 5 proc. Naukowcy z Japonii i Wielkiej Brytanii udowodnili, że regularne picie nawet małych ilości napojów alkoholowych zwiększa ryzyko rozwoju raka.

Alkohol zwiększa ryzyko raka
Alkohol zwiększa ryzyko raka (Getty Images)

Ostanie badanie potwierdzają, że bezpieczna dawka alkoholu jest mitem, a najbardziej zagrożeni na poważne choroby są ludzie pijący alkohol 5 dni w tygodniu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio i Uniwersytetu Harvarda porównali wyniki badań 60 tys. pacjentów ze szpitali w Japonii z wynikami badań zdrowych ludzi. Eksperci przyjęli, że jedno piwo to 500 ml, jedna szklanka whisky to 60 ml, a jeden kieliszek wina to 180 ml. Okazało się, że im więcej alkoholu spożywamy, tym bardziej jesteśmy narażeni na rozwój choroby nowotworowej.

Z badań wynika, że najbardziej zagrożeni są mężczyźni. Przedstawiciele płci męskiej często pijący napoje procentowe mają tendencję do chorowania na nowotwór przełyku, jamy ustnej i szyi. Poza tym częste spożywanie alkoholu znacznie podnosi ryzyko raka jelita, trzustki i wątroby. Wyniki badań udowodniły również, że kobiety pijące alkohol częściej chorują na raka piersi. Dotyczy to szczególnie pań, które ukończyły 35 lat.

Organizacja Alcohol Change United Kingdom przeprowadziła eksperyment w celu sprawdzenia jak miesiąc bez alkoholu działa na organizm człowieka. Uczestnicy badań, którzy nie pili przez 30 dni, mieli zdecydowanie więcej energii, lepsze samopoczucie i nie mieli problemów ze snem. Połowa z nich pozbyła się również nadprogramowych kilogramów.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić