aktualizacja 

Japończycy zabili 333 wieloryby. W tym 200 ciężarnych samic

16

Łamiąc wszystkie międzynarodowe umowy, Japończycy wznowili polowanie na płetwale karłowate. W sezonie 2015/16 w wodach otaczających Antarktykę z ich rąk zgięło 333 tych ssaków.

Japończycy zabili 333 wieloryby. W tym 200 ciężarnych samic
(Forum/ Kyodo/MAXPPP)

Do brzegów Japonii właśnie dotarły 4 okręty. Ostatnie 115 dni spędziły na morzu podczas „naukowej ekspedycji”, podczas której odbywało się polowanie na walenie. Ich ofiarą padło m.in. 200 ciężarnych ssaków. Łowy naruszają orzeczenie międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z 2014 r., który zakwestionował zasadność „programów naukowych” Japonii - informuje nationalgeographic.com.

W 1985 roku Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza zakazała połowów waleni w celach handlowych. Zezwoliła jednak na ten proceder w charakterze badań naukowych. Japonia od lat jest jednak oskarżana o nadużywanie tego przepisu.

Naukowe działanie Japonii jest pozorne. Na łamach National Geographic wyjaśniła to biolog morska, Leah Gerber:

Gdy japoński statek łapie wieloryba, zachowuje pewne pozory aktywności naukowej. Gromadzi część narządów do badań. Ale większość z ogromnego wieloryba sprzedawana jest do spożycia – tłumaczy Gerber.

*Płetwale karłowate można spotkać od Arktyki po Antarktydę. *Gatunek ma mniejsze rozmiary od innych wielorybów, ale za to masywniejsze ciało. Płetwale średnio dorastaj do 7-7,5 metra. Dzięki rozmiarom, ssaki są łatwym łupem dla wielorybników. Liczebność zwierząt gwałtownie spada od lat 70.

Dane o liczbie zabitych okazów pochodzą z japońskiego Instytut Badań Waleni.
Nie przegap:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić