Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

266 ofiar przemocy seksualnej w Kościele katolickim w Chile

39

Trwa śledztwo dotyczące skandalu seksualnego w Chile. Objęto nim 158 członków Kościoła - księży, biskupów oraz świeckich pracowników.

266 ofiar przemocy seksualnej w Kościele katolickim w Chile
(East News)

*Jak do tej pory zidentyfikowano 266 ofiar skandalu, w tym 178 nieletnich i 31 dorosłych. * Wiek 57 pozostałych osób nie został ustalony. Dochodzenie obejmuje nadużycia seksualne popełniane od 2000 roku.

*Spośród osób oskarżonych o przestępstwa seksualne, 139 to biskupi, kapłani i diakoni. * Dochodzenia dotyczyły również 10 osób świeckich odpowiedzialnych za parafie duszpasterskie oraz powiązanych ze szkołami. 9 osób nie określono.

*Władze poinformowały, że ze 144 spraw, 36 jest obecnie przedmiotem dochodzenia. * 23 osoby zostały skazane, a 2 uniewinnione. 22 sprawy zostały przeniesione do innego urzędu, ponieważ dotyczyły przestępstw popełnionych przed reformą sądownictwa w 2000 r. Pozostałe przypadki zostały zamknięte lub tymczasowo zawieszone z różnych powodów - poinformowała agencja Reuters.

*Krajowa prokuratura po raz pierwszy zebrała dane na temat skarg, aby zająć się lawiną przestępstw seksualnych w kraju. * Do tej pory większość przypadków wykorzystania seksualnego, które zostały upublicznione, były traktowane przez Kościół zgodnie z prawem kanonicznym. Ofiary twierdzą, że biorąc pod uwagę powagę zbrodni, sankcje były niewłaściwe. W niektórych przypadkach Kościół nie podjął żadnych działań.

*W maju dymisję złożyli wszyscy członkowie episkopatu Chile. * Papież Franciszek wielokrotnie przepraszał wiernych za skandal, przyznając, że Kościół nie słuchał i nie reagował na zarzuty trwające dziesiątki lat. Jednocześnie obiecał przywrócić sprawiedliwość.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Eksperci podważyli autentyczność Całunu Turyńskiego
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić