Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

A na co ci własne auto? Nowy system robi furorę w Polsce

1

Taksówkarze nie mają łatwo. Najpierw na rynku pojawił się Uber, a teraz coraz częściej mówi się o wypożyczaniu aut na minuty. To oznacza, że korporacje czekają ciężkie czasy.

A na co ci własne auto? Nowy system robi furorę w Polsce
(o2.pl/Mateusz Pietruszka)

Z takiego udogodnienia możemy korzystać już w kilku polskich miastach. Samochód bez zbędnych formalności wypożyczymy we Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie. Największy wybór aut mamy pod Wawelem, gdzie do dyspozycji jest 100 aut. Dziennie z korzysta z nich kilkaset osób.

Koszty wypożyczenia pojazdu nie są duże. Użytkownik płaci kilkadziesiąt groszy za minutę jazdy i kolejne kilkadziesiąt groszy za każdy przejechany kilometr. W zależności od usługodawcy możliwe jest pozostawienie auta na chwilę (bez zwracania), za co także musimy zapłacić.

Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Użytkownik nie musi się martwić o eksploatację pojazdu. Odchodzą mu bowiem koszty tankowania auta, mycia, ubezpieczenia, serwisu, a czasem i płacenia za parkowanie. Jeśli zatem ktoś robi stosunkowo niewiele kilometrów rocznie, takie rozwiązanie może w pełni zastąpić posiadanie własnego samochodu.

*Wynajem auta działa podobnie do systemu znanego z rowerów miejskich. *Najpierw zakładamy sobie konto w usłudze, a później za pomocą mobilnej aplikacji wypożyczamy pojazd. Według danych belgijskiej agencji monitorującej rynek aut ACEA, na które powołuje się „Dziennik Gazeta Prawna”, dziś z takiej usługi na całym świecie korzysta już 8 mln osób. Z kolei do 2030 roku 1 na 10 aut ma być współdzielone.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić