Natalia Bogucka| 

Koronawirus. Która choroba najbardziej zwiększa śmiertelność?

137

Koronawirus zabija w USA ok. 1 na 10 hospitalizowanych pacjentów w średnim wieku i 4 na 10 osób powyżej 85 lat. Choroba COVID-19 jest bardziej śmiertelna dla mężczyzn. Wiadomo również, która choroba współistniejąca stanowi największe zagrożenie.

Wiadomo, kto jest najbardziej narażony na śmierć z powodu COVID-19.
Wiadomo, kto jest najbardziej narażony na śmierć z powodu COVID-19. (Getty Images)

Spółka CarePort Health opublikowała dane zebrane od firm zajmujących się elektroniczną dokumentacją medyczną w USA. Wynika z nich, że średni wiek pacjenta hospitalizowanego z powodu koronawirusa wynosi 59,6 lat. Śmiertelność z powodu choroby COVID-19 gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem i wynosi:

  • 1 proc. u osób poniżej 20 lat
  • 4 proc. u osób w wieku 20-44 lat
  • 9 proc. u osób w wieku 45-54 lat
  • 13 proc. u osób w wieku 55-64 lat
  • 23 proc. u osób w wieku 65-74 lat
  • 31 proc. u osób w wieku 75-84 lat
  • 40 proc. u osób powyżej 85 lat.

Mamy dane z różnych źródeł, dotyczące dużych i małych szpitali, różnych lokalizacji geograficznych, różnych elektronicznych kart zdrowia - powiedziała "The Washington Post" Lissa Hu z firmy CarePort.

Koronawirus. Która choroba jest największym zagrożeniem?

Firma twierdzi, że chorobą, która najbardziej zwiększa śmiertelność z powodu koronawirusa, jest choroba nerek. Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek są 2,5-krotnie bardziej narażeni na śmierć w wyniku choroby COVID-19. Wyższy wskaźnik umieralności jest również wśród osób z cukrzycą, chorobami płuc i chorobami serca.

Dane zebrane przez CarePort wykazały, że 65-latek z wieloma chorobami przewlekłymi - nadciśnieniem, cukrzycą, chorobą nerek i otyłością - ma taki sam wskaźnik umieralności jak 75-latek bez takich przewlekłych chorób.

Nowe dane pokazują także, że mężczyźni są 1,3 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu koronawirusa niż kobiety. Podobne wnioski wyciągnięto w Chinach i we Włoszech. Nie udało się jednak ustalić, dlaczego to właśnie mężczyźni są bardziej narażeni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Statystyki nie obejmują wszystkich osób zakażonych koronawirusem. Dotyczą jedynie osób, które były hospitalizowane i u których znany był przebieg choroby, tzn. wyzdrowiały lub zmarły.

Zobacz także: Pierwszy polski test na koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić