Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Były dowódca sił powietrznych USA w Korei Płd. ostrzega. "USA mogą przegrać wojnę z Kim Dzong Unem"

126
Podziel się

Amerykański generał nie owija w bawełnę. A wie, co pisze, bo kilka lat spędził na Półwyspie Koreańskim i brał udział w planowaniu działań na wypadek wojny.

Były dowódca sił powietrznych USA w Korei Płd. ostrzega. "USA mogą przegrać wojnę z Kim Dzong Unem"
(PAP/Photoshot, KCNA)
bETFdgTF

Konflikt zbrojny z Koreą Północną mógłby się źle skończyć dla wojsk USA. Generał Jan-Marc Jouas podkreśla, że siły amerykańskie w Korei Południowej liczą w tej chwili zaledwie 28,5 tysiąca żołnierzy, a to drobny ułamek tego, czym dysponuje dyktator z Pjongjangu. Nawet jeśli dojdą do tego wojska południowokoreańskie, to i tak Koreańczycy z Północy będą zdecydowanie przeważali liczebnie. Dodatkowo, Amerykanom może brakować wyposażenia i zapasów.

Kim Dzong Un ma około 1,2 mln żołnierzy i jest to jedna z najliczniejszych armii świata. Jednak nie tylko to spędza sen z powiek generała Jouasa - pisze "Newsweek". Wojskowy podkreśla, że nawet działania militarne na niewielką skalę doprowadziłyby do wybuchu wojny o wielkich rozmiarach. Co gorsza - jest bardzo prawdopodobne, że potencjał jądrowy Pjongjangu nie zostałby zniszczony całkowicie. Kim mógłby go wykorzystać.

W przeciwieństwie do każdego konfliktu od czasu ostatniej wojny koreańskiej, nie będziemy w stanie odpowiednio powiększyć i przygotować naszych sił przed rozpoczęciem działań - alarmuje były zastępca szefa sił USA w Korei Południowej i były dowódca floty powietrznej Amerykanów w tym kraju.

bETFdgTH

Odpowiednie wzmocnienie sił USA zajęłoby od dni do nawet miesięcy. W tym czasie Amerykanie i ich sojusznicy będą zagrożeni w bazach atakami bronią konwencjonalną i chemiczną - ostrzega generał. W takiej sytuacji dotarcie kolejnych żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia byłoby niezwykle trudne, a może nawet niemożliwe.

Straty w ludności cywilnej byłyby ogromne, a setki tysięcy Koreańczyków z Południa rzuciłoby się do baz amerykańskich, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i oczekując ewakuacji - kreśli ponury obraz amerykański wojskowy.

Instalacje wojskowe Kima nad granicą dzieli od Seulu zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. W stolicy Korei Południowej i okolicy mieszka ok. 25 mln ludzi, którzy staliby się łatwym celem dla Kim Dzong Una. Ewakuacja cywilów - według autora analizy - byłaby w zasadzie niemożliwa.

bETFdgTN
Zobacz także: Zobacz także: Rakiety Kima dziesiątkują siły USA. Propagandowe wideo

Generał Jan-Marc Jouas uczestniczył w opracowaniu planów na wypadek ataku Kima. Był zaangażowany w ten projekt od stycznia 2012 do grudnia 2014 roku. Teraz jest już na emeryturze. Swoje obawy zawarł w liście skierowanym do członków amerykańskiego Kongresu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl

bETFdgTO
bETFdgUi
KOMENTARZE
(126)
TĘGORYJEC 12n...
4 lata temu
1 co zrobi każdy żołnierz z północnej Korei.... rzuci karabin i w te pędy do supermarketu nażreć się za wszystkie czasy....5min. i po wojnie padną z przeżarcia.
Red
4 lata temu
Ameryka w jeden dzień jedną noc i 1mln żołnierzy u Kima nie ma!!!@
fen
4 lata temu
wystarczy 1 slowo Trumpa i Korea znika z mapy swiata
bETFdgUj
O_o
4 lata temu
Ten na dole pierwszy po lewej na zdjęciu z Kimem to wypisz wymaluj Putin.
taka to bedzi...
4 lata temu
Będzie tam kolejna pustynia o nazwie Korea Północna
KRKA
4 lata temu
Amerykanie mocni są w mowie. Nie potrafią zapobiec atakom szaleńców u siebie a chcą walczyć z Koreą . Poszli do Wietnamu i dostali wycisk, tu będzie powtórka.
czy aby
4 lata temu
Takie stwierdzenie jest potrzebne do usprawiedliwienia agresji wyprzedzającej . Tutaj chodzi o to żeby przekonać ludzi do niezbędności takiego kroku i w celu otrzymania przepustki do zniszczenia kraju i LUDZI , którzy jeszcze nikogo nie zaatakowali militarnie , czego o Stanach nie można powiedzieć . Następny etap to będzie "zainstalowanie" Banku Centralnego (Rotszyldów) w Korei Północnej .
XAVERY
4 lata temu
CO ON BREDZI?ONI MAJĄ MIĘSO ARMATNIE.!A GDZIE WYPOSAŻENIE?ZWIADY SATELITARNE? I INNE TECHNICZNE RZECZY O KTÓRYCH MOGĄ TYLKO POMARZYĆ ....A WOJSKO GŁODNE? ALBO NIEDOŻYWIONE?
Katolik
4 lata temu
problem w tym że pan Donald T. raczej nie każe wejść tam swoim siłom konwencjonalnym tylko walnie kilka pigułek atomowych i z tego 1,2 miliona żołnierzy zostanie kilkanaście tysięcy rannych amen
córka leśnika
4 lata temu
co ten bredzi. Przecież to prymitywy. Amerykanie zasypią ich taką ilością pocisków że cały kraj przestanie istnieć. A w pewnym momencie zrzucą bombę atomową.
Taktyk
4 lata temu
Dokładanie logistyką i zapleczem się wygrywa wojnę. Bitwa to tylko wierzchołek góry lodowej przygotowań :)
Kolo
4 lata temu
Do boju kim
sas
4 lata temu
spójrzmy realnie na fakty. To nie liczebność teraz wygrywa się na rakiety...
bETFdgUb
xyz
4 lata temu
liczy się nie ilość, a jakość, przecież oni o samym chlebie,jeśli w ogóle go mają daleko nie zajdą ....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić