Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Całe tony śmieci. Akcja zbierania niedopałków połączyła ludzi z całego świata

6

Rocznie palacze wyrzucają pod siebie biliony niedopałków. Coraz więcej osób ma tego dosyć i przyłącza się do akcji zbierania śmieci. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Całe tony śmieci. Akcja zbierania niedopałków połączyła ludzi z całego świata
(Getty Images, MediaNews Group/Orange County Register)

Wystarczy kilka dziennie. Słynne już trash challenge przypomniało internautom o starszym wyzwaniu, dzięki któremu można zrobić coś dobrego dla środowiska. Zasady akcji Codziennie5 są banalnie proste: przez co najmniej miesiąc uczestnicy codziennie muszą zebrać pięć śmieci leżących w przestrzeni publicznej i wrzucić je do śmietnika.

Na celowniku akcji „Butt Blitz” są niedopałki papierosów. Organizacja A Greener Future każdej wiosny zachęca mieszkańców miast z całego świata do zbierania filtrów papierosowych. W tym roku w jednej kanadyjskiej miejscowości Hamilton w ciągu doby udało się zebrać 37 tys. niedopałków - informuje tygodnik "People". Wolontariusze Ocean Conservancy od 1986 roku tylko z plaż zebrali ponad 60 mln filtrów.

4,5 biliona filtrów trafia do oceanów każdego roku, a do zabicia ryby wystarczy tylko jeden - alarmuje A Greener Future.

Zobacz także: Zobacz też: Trash challenge". Wirtualna Polska podjęła wyzwanie!

Niedopałki w morzach i oceanach stanowią realne zagrożenie dla ludzi. Wbrew opinii niektórych palaczy filtry nie są obojętne dla środowiska. Nasączone nikotyną, arsenem i ołowiem niedopałki trafiają do żołądków morskich zwierząt, a następnie na nasze stoły.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

W Parku Szczęśliwickim w ciągu 20 minut jestem w stanie zebrać litrowy słoik petów. Z każdego niedopałka deszcz transportuje 2 mg nikotyny do gleby i zbiorników wodnych - podkreśla Paulina Górska, szefowa WP Pilot.

Niedopałki są większym problemem dla środowiska niż osławione słomki. Parlament Europejski przyjął dyrektywę o zakazie sprzedaży jednorazowego plastiku. Do 2021 roku z rynku mają zniknąć plastikowe talerze, sztućce, słomki i patyczki do czyszczenia uszu.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić