o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Cenne odkrycie koło Sandomierza. Osłupiał, gdy kopał podjazd

71
Podziel się

Niezwykłego znaleziska dokonano w Święcicy niedaleko Sandomierza. Przybyli na miejsce archeolodzy byli zaskoczeni. W grobie dorosłego mężczyzny i małego dziecka odkryli kości łapy niedźwiedzia. W rozmowie z PAP wyjaśniają, dlaczego odkrycie jest tak unikatowe.

Cenne odkrycie koło Sandomierza. Osłupiał, gdy kopał podjazd
(iStock.com, Chaiyaporn1144)
bDoptFoB

Mieszkaniec Święcicy niedaleko Sandomierza kopał podjazd do garażu. Gdy natknął się na kości, znaleziskiem zainteresowali się archeolodzy. Odkryto pradawny grób położony w miejscu odprawiania rytuałów. Miało to miejsce w 2012 roku. Dziś poznajemy wyniki analizy znalezionych wtedy szczątków.

Rozczłonkowane ciała w grobie. Należały do mężczyzny i dziecka. Przed właściwą niszą grobową znajdowała się jama wejściowa. Obok szczątków było zagłębienie, w którym palono ogień. To tam znajdowała się łapa niedźwiedzia, która zaskoczyła badaczy. W grobach z tamtego okresu zazwyczaj znajduje się szczątki zwierząt domowych.

Okazało się, że na dnie jamy wejściowej, przed niszą grobową, znajdowała się pojedyncza kość bydła oraz niemal kompletna łapa niedźwiedzia. To ostatnie znalezisko jest zupełnie wyjątkowe wśród grobów z okresu późnego neolit – mówi w rozmowie z PAP Elżbieta Sieradzka, doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

bDoptFoD

Z takich grobach znajdowano zazwyczaj szczątki bydła lub świń. Zdaniem naukowców łapa może stanowić „rodzaj daru dla zmarłych”. Znalezisko dostarcza nowych informacji o „obrzędowości społeczeństw” tamtego okresu.

Zobacz także: Zobacz także: Zbadali szczątki krzyżowców. Zaskakujące odkrycie

Naukowcy wykluczają przypadek. Ich zdaniem analiza układu kości świadczy o tym, że łapa została w grobie umieszczona specjalnie i nie stanowi np. pozostałości po uczcie. Niestety ludy zamieszkujące tereny Polski 4.5 tys. lat temu nie znały pisma, dlatego archeolodzy dociekają znaczenia łapy poprzez analizę miejsca pochówku.

Znalezisko pasuje do zwyczajów ludzi zamieszkujących tereny Skandynawii. Tam badacze znajdowali umieszczone w grobach pazury, kły i łapy niedźwiedzi, które miały zapewniać ochronę i siłę. Na ternach środkowej Europy dużo powszechniejsze są m.in. żuchwy świni, które również odkryto w Święcicy. Zdaniem etnografów miały one rytualne przeznaczenie.

bDoptFoJ

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDoptFpe
KOMENTARZE
(71)
elektorat
2 lata temu
A szczątków dizonaurów ubitych kamieniami w tym grobie nie znależli bo było by to potwierdzenie fantasmagorii premier Kopacz ,kandydatki do PE .
andrzej
2 lata temu
Ale ma gość przerabane. Teraz gdy zechce wkopać słupek pod siatke, lub grzbnąć w glebie głębiej niż sięga warstwa bilogicznie czynna konieczne bedzie pozwolonie od konsereatora ochrony zabytków
edek
2 lata temu
ciekawy czy skończył ten podjazd do teraz ?
bDoptFpf
mmx
2 lata temu
No to gosc ppojdzie do namiotu mieszkac,a chalpe,mu rozkopia
bba
2 lata temu
Osłupiał gdy kopał ale już odsłupiał czy dalej słupi? tylko się pytam.
Najnowsze komentarze (71)
h
2 lata temu
To nieprawda,Kopernik była kobietą! A do dziś w przedszkolach ,czy szkołach wmawiają Nam że Lech,Czech i Rus...,jakby te tereny wcześniej były puste. A naraz okazuje się iż tysiące lat temu mieszkali tu ludzie z własnymi obrzędami i wierzeniami,potrafiący polować na niedźwiedzie.
Gość
2 lata temu
Nomen omen Kopaczowa może będzie jedyną dinozaurzycą w PE.
Ave
2 lata temu
Znaleźli grób prawdziwego Polaka
he he he he
2 lata temu
To tylko teraz obok otworzyć kebab bo już widzę autokarowe wycieczki...
tdk
2 lata temu
grzebanie w cudzych mogiłach albo wystawianie tego jak to robi kościół (nawet w symbolach) nie jest nauką historią a barbarzyństwem i tego się trzeba odzwyczajać, naukowcy np chcą wiedzieć jak żyli mamuty i przodkowie a nie umieją sami żyć godnie i z szacunkiem do życia na Ziemi
N
2 lata temu
Tytuł tak logiczny jak wypowiedzi Kopacz
wania
2 lata temu
A która tam była łapa lewa czy prawa .
współczujący
2 lata temu
współczuje gościowi teraz przeryj mu posesje , i nic z tego nie będzie miał tylko kłopoty odszkodowania nie dostanie żadnego zapewne
bDoptFoX
eugeniusz2
2 lata temu
Na pewno ogień na podjeździe to zagrożenie dla mieszkańców domu powinna być natychmiast wezwana strąż pożarna a nie archeolodzy od kiedy archeolodzy gaszą pożary
Alfik
2 lata temu
Nie ma to jak dobra focia do maślanego artykułu
Marcin.
2 lata temu
No to ma pecha. Życie pokazuje że jak się coś znajdzie, to lepiej to zabetonować i nigdzie nie zglaszac. Bo ci dozór archeo rozkopie działkę jak mu się żywnie podoba, zajmie ja na pół roku, a ty stoisz z budową. Na koniec nie zrobią porządku, bo nie muszą, i nie dadzą rekompensaty bo też nie muszą. Przerabiałem to.
Xxx
2 lata temu
Jeszcze gościowi chałupę rozbiórką.Był się wychylać?
wikary
2 lata temu
Sekta KrK gdyby mogła chętnie paliła by ateuszów na stosach
OCHRONIARZ
2 lata temu
OJCA I DZIECKO ZAMORDOWAŁ NIEDŹWIEDŹ = TEMU POZOSTAWIONO ODCIĘTĄ ŁAPĘ NIEDŹWIEDZIA. - - - Rozczłonkowane ciała w grobie. Należały do mężczyzny i dziecka. Przed właściwą niszą grobową znajdowała się jama wejściowa. Obok szczątków było zagłębienie, w którym palono ogień. To tam znajdowała się łapa niedźwiedzia,
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić