Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Chiny. Opracowano nową listę zwierząt, które można hodować na mięso

45

Z powodu epidemii koronawirusa, która prawdopodobnie została zapoczątkowana przez spożycie dzikich zwierząt, zastosowano nowe regulacje. Opublikowano odświeżoną listę gatunków, które można hodować na mięso. Po raz pierwszy nie ma na niej psa.

Chiny. Opracowano nową listę zwierząt, które można hodować na mięso
(East News, HECTOR RETAMAL/AFP/East News)

Chińskirząd opublikował nową listę zwierząt, które można hodować na mięso. To reakcja na doniesienia, jakby epidemia koronawirusa miała zacząć się od spożycia nietoperzy i łuskowców. Informacje te nie zostały jednoznacznie potwierdzone jednak jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Wstępna lista została wydana w czwartek przez Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi. Jest dostępna w Internecie, można ją skomentować i zasugerować kolejne zmiany. Przewidywane są jeszcze poprawki.

Lista zawiera 18 gatunków takich jak świnia, krowa, owca czy koza. Dokument zawiera także 13 „specjalnych” gatunków, wśród których jest jeleń, renifer, alpaka itp. Powstała także osobna kategoria zwierząt, które można hodować w celu produkcji futra, ale nie w celu produkcji żywności. Są to m.in. norki, lisy czy też szopy. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi zauważyło, że psy przez lata stały się głównie zwierzętami domowymi nie powinny być spożywane. Nie umieszczono ich na liscie.

Zobacz także: Zobacz także: Wybory prezydenckie jednak w maju? Socjolog mówi o negatywnych konsekwencjach

Wraz z postępem ludzkiej cywilizacji oraz troską społeczeństwa w zakresie ochrony zwierząt, psy ewoluowały od tradycyjnego inwentarza żywego do zwierząt domowych i towarzyszy – czytamy wyjaśnieniach dołączonych do listy.

Jeśli do listy nie zostaną wprowadzone żadne poprawki to po raz pierwszy w historii spożycie psów w Chinach stanie się zakazane. Na liście brakuje także zwierząt, które kojarzone są z COVID-19. Nie będzie można spożywać nietoperzy, łuskowców czy też dzikich kotów, które są najczęściej łączone z wybuchem epidemii. Ebola, SARS czy ptasia grypa także przeszły od zwierząt do ludzi. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób szacują, że około trzy czwarte nowych chorób u ludzi pochodzi od zwierząt. Lista zostanie oficjalnie zatwierdzona w maju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić