Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Ćwiczenia antyterrorystyczne w meczecie. To pierwszy taki przypadek w historii

14

To jeden z najbardziej znanych meczetów na świecie. Do niedawna stanowił centrum modlitwy i skupienia. Teraz zyskał dodatkowe zastosowanie – służy za miejsce ćwiczeń sił policyjnych i obrony cywilnej. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Skąd taka decyzja?

Ćwiczenia antyterrorystyczne w meczecie. To pierwszy taki przypadek w historii
(SINGAPUR POLIC FORCE)

Meczet Sułtański znajduje się w Kampong Glam w Singapurze. W niedzielę 24 listopada przeprowadzono w nim "próbny" atak terrorystyczny.

Ćwiczenia odbywały się pod kryptonimem "Heartbeat". Stanowiły część szeroko zakrojonej akcji, w ramach której w różnych miejscach odbywały się pozorowane ataki terrorystów. Wzięli w nich udział funkcjonariusze singapurskich sił policyjnych (SPF) i obrony cywilnej (SCDF).

Prawda wyszła na jaw następnego dnia. W poniedziałek 25 listopada obie jednostki wydały oświadczenie, w którym zdradziły kulisy przedsięwzięcia. Okazało się, że na liście miejsc ćwiczeń znalazły się również hol hotelu Crowne Plaza Changi Airport i singapurska Politechnika.

Zobacz także: Zobacz też: "Terroryści nie mają religii". Imamowie nie pochowają zamachowców

Dlaczego ćwiczenia odbywały się w meczecie? Impulsem do podjęcia tej decyzji było przeanalizowanie, w jakich miejscach dochodzi do zamachów terrorystycznych. Okazało się, że na całym świecie często atakowano miejsca kultu religijnego.

W meczecie odbyło się również szkolenie dla pracowników. Wzięło w nim udział sześćdziesięciu ochotników i członków personelu. Dowiedzieli się m.in. jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy oraz skutecznie wszcząć alarm. Wyjaśniono im też, gdzie należy się ewentualnie ukryć, żeby być bezpiecznym.

Pozorowany atak miał na celu nie tylko przećwiczenie służb. Przy okazji udało się zidentyfikować luki w planie ewakuacji i obrony meczetu.

W oświadczeniu umieszczono apel do innych mieszkańców.Służby bezpieczeństwa Singapuru zachęcają właścicieli budynków, by poszli w ślady pracowników meczetu. Wyrażają nadzieję, że przeprowadzą wśród najemców i personelu szkolenia oraz omówią z nimi plany postępowania w awaryjnych sytuacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić