aktualizacja 

Dlaczego Rosjanie i Francuzi się nie uśmiechają?

4

Jaki stosunek do uśmiechu mają ludzie z poszczególnych krajów świata? Badania na ten temat przeprowadził dr Jakub Kryś z Polskiej Akademii Nauk. Okazuje się, że obywatele niektórych państw uważają, że uśmiech świadczy o niższym ilorazie inteligencji. Według innych nacji natomiast sugeruje nieszczere intencje.

Dlaczego Rosjanie i Francuzi się nie uśmiechają?
(Getty Images, Thierry Chesnot)

Dwuznaczność uśmiechu jest charakterystyczna dla narodów żyjących w "niepewności". Chodzi m.in. o państwa, które ograniczają swobody obywatelskie i te, w których występuje szczególnie silna presja przestrzegania norm społecznych. W takich krajach m.in. nauczanie bazuje na sztywnych schematach. Dodatkowo narody, w których ludzie dziwacznie podchodzą do kwestii uśmiechu, charakteryzują się również bardziej pobłażliwym podejściem do korupcji i mniejszym zaufaniem do jakości usług publicznych.

Tezy te udowadniają odpowiedzi tysięcy ankietowanych z 44 krajów świata. Wytypowani do badania dostali 8 zdjęć osób uśmiechniętych, jak również tych o innym grymasie twarzy. Publikacja w Journal of Nonverbal Behavior opisuje zaskakujące wnioski.

Wygląda bowiem na to, że Rosjanie, Francuzi i Irańczycy uważają uśmiech za przejaw braków intelektualnych:

Zaś Irańczycy, Argentyńczycy, Rosjanie i mieszkańcy Zimbabwe skłaniają się do oceny, jakoby śmiech oznaczał przejaw dwulicowości i braku szczerych intencji.

Na koniec autorzy pracy podsumowują wyniki badań. Ich zdaniem poziom korupcji w danym kraju może zmienić znaczenie uśmiechu, jako jednego z najważniejszych przejawów rozwoju społeczności. Autorzy zaznaczają jednak, że ich praca nie oddaje w pełni obrazu konkretnych społeczności i nie bierze pod uwagę kultury, z której wywodzą się badani.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić