aktualizacja 

Dlaczego skaleczenie papierem tak bardzo boli?

23

Każdy, kto tego doświadczył wie, jak bardzo to boli. Zacięcia papierem to niewielka ranka, która boli zdecydowanie bardziej, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy mają odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego skaleczenie papierem tak bardzo boli?
(Shutterstock.com)

Głównym powodem jest miejsce zacięcia. Dermatolog Dr Hayley Goldbach zaznacza, że nasze palce są stale narażone na ból. To nimi poznajemy świat i wykonujemy delikatne czynności. Nic więc dziwnego, że znajduje się w nich mnóstwo zakończeń nerwowych. A to właśnie palce są zdecydowanie najczęstszym miejscem, gdzie kaleczymy się kartkami papieru.

Drugi powód to chropowata struktura papieru. Kartka, która wydaje nam się równa, w rzeczywistości jest cała poszarpana. Cięcie nie jest więć gładkie jak skaleczenie nożem. Bardziej przypomina charatanie skóry piłą. Do tego papier zostawia po sobie związki chemiczne podrażniające ranę - informuje metro.co.uk.

To nie koniec złych wiadomości. Ponieważ zacięcia od papieru są płytkie, nie krwawią ani nie krzepną na tyle, żeby szybko powstał strup. Uszkodzona tkanka i neurony są więc wciąż wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Tak więc przy każdym ruchu ręki rana otwiera się i podrażniamy zakończenia nerwowe, powodując ponowny ból.

Autor: Bartosz Nowak

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić