Decyzję podjęli urzędnicy. Z możliwości zamiany formy świadczenia ośrodki pomocy społecznej skorzystały wobec 26 dzieci z trzech gmin: Jeżowe, Majdanu Królewskiego i Niska. W sierpniu zamiana świadczeń ma obejmować również dwie rodziny z Jasła.
W całym kraju podobne rozwiązanie zastosowano wobec 0,01 proc. dzieci objętych programem Rodzina 500+. Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową - pisze Gazeta Wyborcza, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Niektóre rodziny wydają pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem. Możliwość zamiany świadczenia pieniężnego na formę bezgotówkową daje jednostkom wypłacającym świadczenie w ramach 500+ ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Decyzje o zastąpieniu świadczenia pieniężnego inną formą są podejmowane indywidualnie. Każdy przypadek jest rozpatrywany osobno. Tak samo podejmowane są decyzje o tym, w jakiej formie to świadczenie ma zostać przekazane. Dzieci mają różne potrzeby. Niektóre potrzebują podstawowych rzeczy, ale zdarza się też opłacanie im np. letnich zajęć lub kolonii - mówi Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.
Jedna rodzina dostała drugą szansę. Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Jeżowe po miesiącu zamiany świadczenia zdecydował się przywrócić wypłacanie gotówki.
Mamy rodzinę z pięciorgiem dzieci, która miała problem alkoholowy. Tylko w jednym miesiącu nie dostali wypłaty 500+ w gotówce, a to dla nich są bardzo duże pieniądze. Zrehabilitowali się i podjęliśmy decyzję, że damy im szansę - opowiada Anna Kobylarz, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeżowem.
Autor: Sylwia Owca
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.