Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Dziwna prawidłowość wulkanów. To tylko cisza przed burzą

0
Podziel się

Słyszysz coś? Nie? Jeśli stoisz w pobliżu wulkanu i nic nie słyszysz, prawdopodobnie masz 30 minut czasu lub jeszcze mniej, aby się ewakuować przed wybuchem. To wniosek naukowców badających aktywność wulkanów.

Dziwna prawidłowość wulkanów. To tylko cisza przed burzą
(Flickr/Adam Baker)
bETRGOBh

Niektóre wulkany na pół godziny przed erupcją uspokajają się całkowicie. To taka "cisza przed burzą" - opowiada Diana Roman z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie, która monitorowała wulkanTelica w Nikaragui.

Wulkan Telica jest niezwykle aktywny. Od 2009 do 2011 roku miał około 50 erupcji. 35 z nich było poprzedzonych półgodzinną ciszą. 13 wybuchów również poprzedziła „drzemka”, ale trwająca krócej niż pół godziny. Tylko dwie erupcje nie były poprzedzone żadną ciszą - informuje mysteriousuniverse.org .

Wulkanolodzy porównali także długość wulkanicznej ciszy z siłą erupcji. Okazało się, że im dłuższy spokój, tym silniejszy wybuch.

bETRGOBj

Podobne zjawiska odnotowaliśmy także przy innych wulkanach. Spokojne okresy zwłaszcza aktywnych wcześniej wulkanów mogą wskazywać na zwiększone ryzyko erupcji – tłumaczy Diana Roman.

Autor: Olga Mazur

*Teraz serce internetu w jednej aplikacji. *Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bETRGOBK
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić