Radosław Opas
Radosław Opas| 

Egipt. Niezwykłe wykopalisko polskich archeologów

9

Na terenie północnego Egiptu w Marei, niedaleko Aleksandrii, zespół polskich archeologów odkrył trójnawowy kościół z połowy IV wieku. Naukowcy twierdzą, że jest on jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń w całym Egipcie.

Egipt. Niezwykłe wykopalisko polskich archeologów
(The Polish Centre of Mediterranean Archaeology)

Badania trwają od 12 lat. Archeologiczne stanowisko w Marei, na którym dokonano odkrycia chrześcijańskiego miejsca kultu, leży na terenie antycznego miasta. Powstało ono ponad 2 tys. lat temu. Wcześniej znaleziono tam m.in. mury monumentalnej bazyliki, która służyła mieszkańcom dawnego Egiptu w okresie od V do VIII wieku.

Kościół posiadał liczne zdobienia. Trójnawowa świątynia, wg naukowej analizy badaczy miała wiele kolorowych rysunków i ozdób, które znajdowały się na ścianach budowli. Sposób w jaki wykonano mury świadczy, że pochodzą one z połowy IV wieku - donosi Gość Niedzielny.

Archeolodzy odkryli znacznie. Badacze znaleźli również m.in. naczynia wykonane z ceramiki i szkła. O tym, jak żyli tamtejsi mieszkańcy Egiptu, świadczą też odkopane amfory, które służyły do przechowywania wina, czy lampki oliwne.

Zobacz także: Zobacz też: Niezwykłe znalezisko Polaka w Wielkiej Brytanii. Wystarczyła godzina

Marea jest miastem portowym. Twierdzi się, że zostało założone za czasów panowania Aleksandra Wielkiego. Transportowano do niego różnorakie towary z całego Egiptu, które później umieszczano na statkach morskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić