Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Egipt. Zabytki zaczynają niszczeć. Wszystko przez kryzys klimatyczny

7

Eksperci biją na alarm. Globalne ocieplenie zaczyna zmieniać wygląd egipskich budynków i posągów. Archeolodzy twierdzą, że na niszczenie wpływają nie tylko zmiany temperatur, lecz także... flesze w telefonach turystów. Czy miasto starożytnych świątyń zostanie zamknięte dla odwiedzających?

Egipt. Zabytki zaczynają niszczeć. Wszystko przez kryzys klimatyczny
(East News, Richard Maschmeyer)

Ochrona egipskich zabytków zawsze była wymagająca. Niestety, w ostatnich latach archeolodzy i konserwatorzy mają jeszcze trudniejsze zadanie. Wszystko przez postępujące zmiany klimatyczne.

Niszczenie szczególnie widać na ternie świątyń w Luksorze i Karnaku. Abdelhakim Elbadry, ekspert od renowacji, skarży się na gwałtowne skoki temperatur, ulewne deszcze i powodzie. Granit, który przetrwał tysiące lat, w ciągu ostatnich 15 zmienił kolor z różowego na jasnoróżowy, a potem – szary.

Zdaniem eksperta, zmiany objęły już wszystkie posągi i budynki. Zahi Hawass, egipski były minister stanu ds. Starożytności, potwierdził, że ciężka sytuacja dotyczy stanowisk archeologicznych w całym kraju.

Zobacz także: Zobacz też: Miały coś dziwnego nad głowami. Naukowcy na tropie dziwnego rytuału

Hawass wyraził nawet obawę, że zabytki w Egipcie nie zdołają przetrwać kolejnych stu lat. Proponuje, aby w kraju utworzono specjalne biura specjalistów, którzy będą rejestrować zmiany, szukać rozwiązań i koordynować odbudowę postępujących zniszczeń.

Wierzę, że za 100 lat wszystkie te zabytki znikną z powodu zmian klimatu – twierdzi Zahi Hawass.

Były minister stanu zaapelował do urzędników Unii Europejskiej. Liczy, że dzięki współpracy Unii i Egipcjan uda się zminimalizować negatywne konsekwencje. Sytuację dodatkowo pogarszają regularne odwiedziny turystów.

Błyski telefonów komórkowych, oddychanie i dotykanie starożytności – wszystko to ma naprawdę szkodliwe skutki – wyjaśnił Hawass.

Miejscowy rząd jest świadomy wagi problemu. W Egipcie działa obecnie ok. 230 misji archeologicznych, z czego 10 dąży wyłącznie do odwrócenia negatywnych skutków zmian klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić